Je zlatavý a křupavý. A tak voní! Jenže vy víte, že když vás čerstvě upečený rohlík z bílé mouky zláká, čekají vás perné chvilky. U někoho se po konzumaci tohoto druhu pečiva objevuje plynatost, tlaky a napětí v oblasti břicha. Co se vlastně děje? Jste obětí sekundární intolerance pšeničného lepku, tedy přírodní bílkoviny. Jak a v čem je tak mocná?
Tři skupiny strávníků
„Při tak zvané sekundární intoleranci pšeničného lepku se ukazuje, že obsah této bílkoviny ve stravě dosáhl pro některé strávníky množství, které obtížněji snášejí – méně tolerují. Tento překročený individuální limit se u nich může nepříznivě projevit například tím, že je zejména pšeničné pečivo začne nadýmat,“ říká prezident Aliance výživových poradců Ing. Ivan Mach, CSc. s tím, že stále dochází k mýlkám.
Někteří jedinci, patřící do druhé skupiny strávníků, nesnášejí pšeničný lepek proto, že jsou na něj alergičtí, nebo vinou dědičných dispozic trpí celiakií. Mimochodem, celiaků v Česku přibývá. Podle gastroenterologické společnosti je jich dvakrát víc než před dvaceti lety. Ať už se však jedná o alergii nebo celiakii (autoimunitní onemocnění), je nutné nechat se vyšetřit u lékaře a potom se podrobit přísné bezlepkové dietě. Je však možné, že zrovna tohle se vás netýká.
Odmítat lepek v rámci prevence? Nesmysl!
„Pro některé lidi je lepek neškodný, velice dobře ho tolerují a snášejí. Je proto bez významu, aby jej ze stravy vylučovali. Ostatně, podobně je to s ořechy. Jsou sice potenciálním alergenem, ale ti, kterým nedělají žádné problémy, by je vyloučili z jídelníčku úplně zbytečně a přišli by tak o cenné vitaminy a minerální látky,“ popisuje třetí, bezproblémovou skupinu konzumentů výše uvedený odborník, podle kterého se u těch méně šťastných intolerance na lepek dá řešit několika způsoby.
Sladké i slané. A proč vlastně ne?
Stačí pšeničné pečivo omezit, nebo ho v jídelníčku zcela nahradit vyšší konzumací bezlepkových potravin, jako jsou pohanka, jáhly, sója, cizrna, dále brambory, rýže či kukuřice. Mezi další varianty, jak se vyhnout plynatosti, patří pečivo bezlepkové, které je dnes běžnou součástí standardní nabídky. Stačí se rozhlédnout v regálech obchodů. Řada Vitacelia od Penamu se může pochlubit chlebíkem CELIO či bezlepkovými koláči se třemi příchutěmi a závinem s makovou náplní. Co na tyto výrobky říkaly naše redaktorky? "Krájený Chlebík Vitacelia má tak akorát hrubé plátky, namazání máslem nebo pomazánkou nebyl problém, chlebík se nedrobí a díky lněným a slunečnicovým semínkům i příjemně chutná, je opravdu lahodný. Makový závin je kompaktní, lákavý pro oko, nedrobí se a náplní výrobce opravdu nešetří, " chválí chlebík a závin Katarína. Eva ochutnala koláčky: "Bezlepkové koláčky od Penamu mě i děti velmi mile překvapily. Myslela jsem, že nebudou vůbec nadýchané, že budou prostě hodně jiné než ty pravé z kynutého těsta. Omyl. Byly nadýchané, vynikající, nepoznala bych, že jsou bezlepkové. Makové náplně bylo dostatek, chuťově vynikající, nic tomu nechybělo. Chutnaly skoro jako od babičky." Nicol má manžela a dceru celiaky: "Makový závin byl pro nás nerozpoznatelný od klasického. Manžel se mě po prvním kousnutí zeptal: „Nepopletla jsi to, je to fakt bezlepkové?“. Makové a meruňkové koláčky byly chuťově moc dobré, jen se nám zdálo těsto trošku tužší, ale i tak vše zmizelo ze stolu během chvilinky. Chleba byl pro nás naprostá bomba. Krajíce krásně držely, nic se nedrolilo, byly tak akorát nakrájené."