Tentokrát jsme netestovaly jen my v redakci, ale přidaly se také naše kolegyně z obchodního oddělení. A tak jsme nakonec byly těmi odvážnými čtyři – redaktorky Lenka s Nelou a obchodnice Denisa s Jiřinou.
Kniha s příběhem
Za knihou Svět bez stížností stojí americký autor řady úspěšných knih Will Bowen. Ten se narodil do velice dobře finančně zabezpečené rodiny, které však zoufale scházela láska. Navenek sice vypadlo vše idylicky, ve skutečnosti byla rodina plná bolesti, kritiky a hněvu. Will byl hluboce nešťastný teenager a svou situaci řešil přejídáním, čímž odstartoval svůj boj s obezitou. V 19 letech se rozhodl pro změnu a zhubl o více než 25 kilogramů. Absolvoval vysokou školu a vybudoval úspěšnou kariéru v oblasti prodeje médií a pojištění. V roce 2003 se stal pastorem.
Autor knihy Svět bez stížností Will Bowen.
Nepříliš radostné dětství však Willa výrazně ovlivnilo, a tak se snažil za každou cenu najít cestu ke spokojenějšímu životu. A povedlo se! V červenci 2006 přednášel Will Bowen o blahobytu a přišel na jednoduchou myšlenku – používat fialový náramek jako pomůcku pro sledování úspěchu při překonávání návyku si stěžovat. Jeho myšlenka se rozšířila po celém světě a do dnešní doby bylo rozdáno více než 11 milionů purpurových náramků.
„Mám ráda, když za knihou, která má člověka vést k jeho ‚lepšímu já‘ stojí skutečná zkušenost a silný příběh. A na publikaci Svět bez stížností je to vidět. Není nějakou snůškou prázdných frází, autor se zaměřil na svůj osobní život i život svých blízkých a různé modelové situace vysvětluje na poutavých příbězích. Musím říct, že mě docela překvapilo, v kolika jsem poznávala sama sebe,“ říká Lenka.
A Jiřina jí dává zapravdu: „Díky konkrétním příkladům uvedeným v knize jsem zjistila, jak důležité je brát život takový, jaký je. Vnitřní nastavení a osobní přesvědčení každého totiž rozhoduje o směru, jímž se ubíráme. Jsem sice založením optimista, ale přesto jsem se díky Světu bez stížností přesvědčila, že mám sklony ke zbytečnému stěžování si a zamořování si vlastního života. A vlastně i života ostatních…“
Pomoc, už si zase stěžuju
Co všechno stížnosti v našem životě způsobují a jak si jimi přestat kazit pohled na svět? I to vám odhalí Svět bez stížností a fialový náramek.
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak často a kvůli čemu všemu si člověk stěžuje? Nadáváme na počasí, na práci, na neshody s partnerem či partnerkou, stěžujeme si na prodavačky v obchodě, na narvané autobusy, dokonce i na své nejbližší. O nějakém pozitivním přístupu k životu se v takových případech nedá zrovna mluvit. Kniha Svět bez stížností – jak ostatně napovídá její název – ukazuje, jak takový pohled na svět změnit, jak žít bez stěžování a jak se naučit radovat ze spousty věcí, které nám „proplouvají“ životem, aniž bychom jim (k naší škodě) věnovali pozornost.
„Překvapilo mě, že si člověk za jediný den postěžuje až 30krát! To je hrozně vysoké číslo. A jsou dny, kdy ho i já určitě dosahuji se svými stížnostmi na svět,“ přiznává Lenka. „Často si to sice uvědomím, ale to už jsem celá rozohněná a těžko můžu vzít všechno zpět. I na to kniha upozorňuje. Jak jsou stížnosti tak silnou součástí našeho života, že po nich ‚saháme‘ úplně automaticky, bez rozmyslu. A právě to vám publikace společně s nestěžovacím náramkem pomůže změnit.“
Kdo nesundá náramek
Takzvaný nestěžovací náramek je součástí knihy a právě díky němu bude vaše cesta k životu bez stížností o něco snazší. Jak to vlastně funguje?
Začátky mohou být těžké, ale i ty vám pomohou na cestě k lepšímu životu.
„Nasadíte si náramek, přečtete si knihu, ve které pochopíte, co je vlastně stěžování. Zapojíte se do skupiny více než 10 milionů lidí na celém světě (z toho má člověk dobrý pocit, ne?), kteří už výzvu také zkusili, a snažíte se hlídat. Vždycky, když si postěžujete, přendáte náramek z jedné ruky na druhou. Připravte se na to, že začátky jsou náročné,“ popisuje Denisa. Celá výzva spočívá v tom, že musíte vydržet 21 dní, aniž byste si jedinkrát přendali náramek z jedné ruky na druhou. Ostatně při postěžování si začínáte zase pěkně od začátku – začínáte znovu odpočítávat oněch 21 dní.
„Pro mě zatím nejhorší období nastalo v době, kdy celou naši rodinu postihla chřipka a já ji samozřejmě dostala až jako poslední. Probíhalo to stejně jak v té nejmenované reklamě: ‚maminka si nemůže vzít dovolenou‘. Prostě horor,“ směje se Denisa. „Přiznávám, že můj rekord v nepřendání náramku jsou 4 dny. Ale nevzdávám se a snažím se bojovat. Je to výzva a já to jednou dám,“ ujišťuje naše obchodnice, která se podle svých slov do výzvy snažila zapojit i manžela, ale zatím se jí ho nepodařilo přesvědčit. „Aspoň děti se o náramek zajímaly, zvlášť když jim tatínek radostně oznámil, že konečně nebudou od maminky poslouchat stížnosti, jak se pořád hádají a zlobí,“ usmívá se.
Jednou to přijde
Ostatně Denisa není sama, komu se zatím v rámci testování (a teď už i cestě k lepšímu životu bez stížností) nepodařilo onu 21denní výzvu překonat.
My v redakci na splnění 21denní výzvy zatím čekáme. Ale rozhodně se nehodláme vzdát! Věřte, že za zkoušku to stojí!
„První dva dny jsem si tak dávala pozor na to, co říkám, že jsem většinu času v podstatě mlčela. Až ze mě byly holky v redakci nervózní, protože já opravdu nepatřím k těm tichým typům,“ popisuje Nela. „Pak jsem měla chvíli pocit, že už všechno zvládám a na nic si nestěžuji. A najednou jsem přendávala náramek, až se ze mě kouřilo,“ vzpomíná naše redaktorka. „Krize nastala na horách s rodinou. Tam jsem náramek rovnou odložila a po návratu začala znovu,“ říká Nela, která prý s čistým svědomím může přiznat zatím 3 dny bez stěžování. A i ona je odhodlaná ve výzvě pokračovat.
Jak dopadla s testováním Lenka? „Jsem na tom podobně jako holky. O jednadvacetidenní hranici si můžu zatím nechat jen zdát. Ale já mám výzvy ráda, pokud se tedy netýkají upírání si dobrého jídla. Takže já se rozhodně nevzdávám!“
„Knížka je důkazem, jak opravdu funguje psychosomatika. Tělo bez ducha nedokáže fungovat – pokud strádá duše, strádá i tělo. Síla ducha je vážně obrovská, což si však málokdy v běžném životě uvědomujeme. Splnit ‚slib‘, že 21 dní nesundáte náramek, je opravdu těžké. Já toho zatím ani po několika měsících prostě nebyla schopná. Ale uvědomění si každodenních omylů, zdraví škodlivých úvah a všech souvislostí stojí určitě za to!“ uzavírá Jiřina.
Více informací najdete na nestezujsi.cz