Kanadským vědcům se podařilo zjistit, proč byl tak úspěšný román 50 odstínu šedé autorky E. L. Jamesové. Kniha popisuje klinicky řečeno deviantní sexuální poměr muže a ženy. Jenže když od lékařské klasifikace toho, co je a není v sexu úchylka, odstoupíme, zjistíme, že podřízenost v sexu je fantazií třiceti až šedesáti procent žen.
Zjistili to kanadští sexuologové v čele s doktorem Christianem Joyalem, jenž vedl výzkum sexuálních fantazií mužů a žen. U žen pak zjistil, že s ohledem na věk a sociální postavení o svazování a submisivní poloze při sexu fantazíruje třicet až šedesát procent z nich.
„Klinicky víme, co patologické sexuální fantazie jsou. Zahrnují nesouhlas partnerů, produkují bolest nebo jsou absolutně nezbytné v čerpání uspokojení. Ale krom toho, co vlastně jsou abnormální a atypické fantazie? Naším hlavním cílem bylo specifikovat normy v sexuálních fantaziích, což je zásadní krok v definování těch patologických,“ uvedl profesor Joyal z University of Montreal.
Sexuální fantazie se podle jeho studie velmi liší v běžné populaci, což znamená, že jen minimum z nich může být považováno za statisticky vzácné, neobvyklé či typické.
„Ale nepřekvapuje nás, že muži mají více fantazií a popisují je mnohem živěji než ženy,“ tvrdí profesor Joyal.
Ženy vedle toho fantazírují v třiceti až šedesáti procentech o svazování a submisivní poloze. „Ale ženy na rozdíl od mužů silně rozlišují mezi fantazií a touhou. Takže mnoho žen, které vyjadřuje extrémně submisivní fantazie, zdůrazňuje, že si nikdy nepřejí, aby se tato fantazie naplnila,“ tvrdí profesor Joyal.
To by vysvětlovalo, proč byl tak úspěšný román 50 odstínů šedé, ale zatímco ho ženy četly s chutí, jen málokterá touží po tom, aby se něco podobného naplnilo v jejím soukromém životě. Naopak muži většinou berou své fantazie jako to, po čem touží. A touží nejčastěji po sexu partnerky či partnera s někým jiným nebo po sexu partnerky se stejným pohlavím.
„Proč muži fantazírují a touží po tom, aby měla partnerka sex s jinou ženou, žádná evoluční teorie nevysvětluje,“ tvrdí profesor Joyal.
Sledujte nás na sociálních sítích: