Australští paleontologové odkryli fosilie nejstarších kopulujících obratlovců. Jsou staré 430 milionů let a na pancířnatých rybách, z nichž se vyvinuli další kmeny strunatců, jsou patrné samčí i samičí kopulační orgány. U samce je tento orgán dvojitý a má tvar písmene L. Jedná se o předka dnešních penisů včetně toho lidského.
Profesor John Long z Flindersovy univerzity v Adelaide tvrdí, že prapředek penisu byl dlouhý jen jeden centimetr a byl kostnatý.
Moderní ryby přitom o penis přišly a k oplodnění u nich dochází kvůli tomu vně těla. Ryby se třou a vypouštějí pohlavní buňky do vody. Naopak u plazů, ptáků a savců dochází k oplození vnitřnímu. U savců je vyvinut výrazný penis, který u většiny ptáků chybí. Ptáci a plazi mají navíc společný vývod pohlavních orgánů a vylučovací soustavy do kloaky. U savců se tyto vývody částečně oddělily. Někteří plazi mají penisy dva. Dvojitý kopulační orgán mají také chrupavčité paryby.
„Když se podíváte na tvar těch struktur, tak je jasné, že by s nimi nic nezmohli v misionářské pozici. Vytvořili jsme trojrozměrné modely těchto ryb, takže si s nimi můžu hrát, jediným možným způsobem, jak se můžou pářit, je bok po boku zaháknutí za ploutve,“ tvrdí profesor Long.
Podle něj povaha struktur umožňující kopulaci těchto ryb naznačuje, že soulož nebyla jen kvůli reprodukci.
„Tady vidíme začátek evoluce sexuálního chování, které začalo být zábavné. Proč by se vytvářely takové velké kostnaté útvary, které samec strkal do samice, pokud by si ten akt neužili?“ uvažuje dále profesor Long.
Sledujte nás na sociálních sítích: