Pokud se neustále obáváte, zda vás partner miluje, nebo naopak pochybujete, zda milujete partnera, možná trpíte obsedantně kompulzivní poruchou. Nejenže tyto pochybnosti a výkyvy nálad s nimi související narušují harmonii vztahu, ale navíc vedou k dost mizernému sexuálnímu životu. Řešením je psychoterapie a tolerance nejistot ve vztahu a nepříjemných myšlenek týkajících se vztahu.
Lidé, kteří pochybují o svém milostném životě, přemýšlejí o tom, zda by byli spokojenější s někým jiným, nebo potřebují od svého protějšku ujištění, že jsou milováni, trpí přirozenou mírou nejistoty. Jenže pokud se míra této nejistoty stane záležitostí ovlivňující všechny činnosti během dne, pak se jedná o vztahovou obsedantně kompulzivní poruchu.
Obsedantně kompulzivní porucha je poruchou úzkostnou a navíc chronickou. V případě týkající se vztahu, se obsese týká právě pocitu, zda je člověk milován, nebo zda miluje. Má úzkostný strach, že ho druhý nemiluje, nebo že on sám si není citem jistý. Aby se uklidnil, vyžaduje tzv. kompulze (chování, rituály) nebo je musí sám vykonávat. Nutí tedy druhého, aby mu lásku dokazoval, nebo má nutkavou potřebu nějak tuto lásku vyjadřovat. Většinou je to však způsob dost intenzivní a obtěžující.
„Symptomy vztahové obsedantně kompulzivní poruchy jsou často přehlíženy rodinou i terapeuty,“ tvrdí psycholog Guy Doron z Izraele. Sám se zabývá vlivem poruchy na sexuální život člověka. A vše nasvědčuje tomu, že obsedantně kompulzivní porucha narušuje vztahy a vede k velmi neuspokojivému pohlavnímu životu.
„Kompulzemi může být třeba to, že se poruchou postižený jedinec neustále ptá partnera, zda opravdu myslí vážně, když mu vyjadřuje svou lásku, což nakonec vede k naplnění posedlosti nejistotou, a partnera to dokonale odežene,“ tvrdí doktor Doron.
Doktor Steven Brodsky z New Yorku ale tvrdí, že osobám s touto poruchou rozhodně nepomůže partnerská (párová) terapie v manželské poradně. „Pokud začnete opravdu analyzovat problémy ve vztahu, pomáháte postiženému touto poruchou mít kompluze a dále opakujete či zhoršujete projevy poruchy,“ míní Brodsky v rozhovoru pro britský deník Independent.
Osoby trpící vztahovou obsedantně kompulzivní poruchou by se měli sami léčit, nikoli však na párové terapii. Léčba OKP se zaměřuje na pomoc postiženému vytvořit si toleranci k nejistotě ve vztahu a pochopit nepříjemné myšlenky jako součást života.
Sledujte nás na sociálních sítích: