Figurína zobrazující ženské tělo naaranžovaná jako stůl nebo třeba židle. Zdá se vám takové pojetí výrazem sexismu? Podle Allena Jonese je tomu přesně naopak!
Dnes by podobná díla možná nějaký ten rozruch vzbudila, ale určitě ne takový, jaký vyvolala v době svého vzniku, v roce 1969.
A přestože od výstavy uteklo již téměř půlstoletí, pořád není jasné, zda jsou výrazem boje proti sexismu (jak tvrdí autor), nebo jsou naopak jeho nejčistším projevem.
Allen Jones si vždy stál za svým – zobrazení ženského těla v kontroverzních podobách a pozicích mělo být ukázkou toho, jak sexismus vypadá a jak by ženy neměly být v žádném případě vnímány a zobrazovány.
Jenže ne všichni návštěvníci výstavy se s tímto vysvětlením smířili a mnozí jsou dodnes přesvědčeni, že toto odůvodnění si autor vymyslel, aby čelil kritice.
Mimochodem, Allen Jones svou tvorbou oslovil i slavného režiséra Stanleyho Kubricka, který byl z jeho děl tak nadšený, že jej požádal, aby pro něho navrhl a vytvořil stůl do snímku Mechanický pomeranč. Britský umělec ovšem odmítl…
Sledujte nás na sociálních sítích: