Tak to tu ještě nebylo! Rok 2013 přinesl jednu zásadní novinku na poli seznamování. Současný svět je nastavený tak, že lidem lichotí pravda a upřímnost! On: „Chceš si zasouložit?“ Ona: „Ne, protože páchneš.“ Oba: „Tak jdeme na to, baby!“
Někteří lidé jsou již přesyceni těmi všemi současnými „masírkami“ od klamavých reklam počínaje, přes lákání zákazníka, po sladká slovíčka na profilech internetových seznamek, na kterých jeden maže med okolo pusy tomu druhému, konče, že jim sladké komplimenty nedělají dobře! „Lichotky dostanete všude, ale pravdu vám řekne málokdo,“ tvrdí část moderní populace. A chce slyšet všechny vaše myšlenky, hlásají vědci, kteří se rozhodli zjistit, zda právě takové upřímné jednání může vést k romantice ve vztahu. Co myslíte, pomůže vám, když se zmíníte o jeho páchnoucím dechu, mastných vlasech a špinavých ponožkách?
Dost falše, pravda je jen jedna!
Studie psychologů Neilla Korobova a Justina LaPlanta z University of West Georgia byla tak trochu odvážná. Autoři na dvanácti ženách a dvanácti mužích se zájmem o romantický vztah zkoumali, jestli nefalšovaná pravda mezi potenciálními partnery může vytvořit stabilní partnerský vztah a podpořit v něm intimitu.
Respondenty usadili do příjemného salonku, podali jim občerstvení a pobídli je ke konverzaci. Každý měl u sebe zápisník s tím, že musí ohodnotit protějšek a přidělit body v kolonce takt, slušnost, etika, porušení standardů, nezdvořilost a podobně. Později byly výsledky všem účastníkům rozeslány e-mailem, čímž se ukázalo, kdo na tom se slušností nebyl zrovna nejlépe. Cílem bylo vyprovokovat reakci ostatních, kteří se k závěrům studie ještě měli dodatečně vyjádřit. Co se zjistilo?
Falešný svět už nebaví
Světe, div se, ale i když všechny předchozí výzkumy tvrdily, že urážky nepřinášejí pozitivní výsledky, tahle studie byla jiná. Rozebrala širokou škálu reakcí na urážky, jako je odmítnutí, opovržení, sklon bránit se, a nakonec i ustoupení. Ukázalo se, že opakované porušování dobrého vkusu nakonec působilo jako sociální lepidlo! Sexuální narážky a škádlení podporují intimitu, protože lidé, kteří berou život s nadhledem, se často začnou výtkám smát, a to prý podle vědců podporuje flirtování!
Upřímnost se vyplácí jen s rozumem
Související výzkum ukázal, že i hra „oko za oko“, tedy to, když jeden z partnerů se brání útokům druhého, a reaguje na ně stejným způsobem, může být prospěšné. „Všechny okamžiky, ve kterých se objevilo nevhodné chování, výzkumníci během sezení zaznamenali,“ uvedl odborný časopis Psychology Today, který studii zveřejnil.
Jak se seznamovat?
Podle něj lidé, kteří říkají druhým pravdu, vyčnívají z davu, a proto se na ně jen tak nedá zapomenout. V tomto se zdají být běžné konverzační strategie v nevýhodě. Ale pozor, vědci varují, že v počátečních fázích vztahu by měl každý zvážit následky svého drsnějšího chování. Elegantní a pohotový člověk má šanci udělat trvalý dojem na potencionálního partnera, pokud použije nějakou urážku směrem „doztracena“, neutrálně, tak nějak nekonkrétně, čímž vytvoří pocit známosti a propojenosti mezi jednotlivci. Otevřené vulgarismy a ponižování stále patří mezi totální nevhodnosti. Nic ale nebrání tomu, abyste to v praxi vyzkoušeli. Uvidíte, jak daleko s takovým přístupem při seznamování dojdete…
Sledujte nás na sociálních sítích: