Vědci objevili spojitost mezi sexem, věkem a životním štěstím! Věřte, nebo ne, čím později se s milováním začíná, tím úspěšnější člověk v dospělosti je!
Řeší se to už léta. Snížit, či nesnížit věkovou hranici pro legální sex?
Psychologové i sexuologové jsou proti. Myslejí si, že takový krok nepřinese nic dobrého. A co na to říkají mámy a tátové? „Není kam spěchat“, říká se adolescentům, když potkají svou první lásku. I když rodiče tuhle myšlenku vyslovují z důvodu, že chtějí svoje ratolesti uchránit před zklamáním nebo nechtěným otěhotněním, ve skutečnosti netuší, že je v ní mnohem víc, než jen obava z mladické nerozvážnosti.
Kdo si počká, ten se dočká
Podle nového výzkumu lidé, kteří ztratí svoje panenství až po dvacátém roce života, vedou více uspokojivé a romantické vztahy než jejich vrstevníci! Studie vedená psycholožkou Paige Harden z University of Texas zjistila, že ten, kdo se svými prvními sexuálními zkušenostmi nespěchá, je předurčen k vysokoškolskému vzdělání, inteligenci, kariéře a vyšším příjmům! Jak to ale všechno souvisí?
„Většina lidí se seznamuje s prvními intimními vztahy, když jsou teenageři, ale jen málo studií zkoumalo, jak jsou tyto zkušenosti užitečné v dospělosti a manželství,“ říká badatelka, která se opírá o data z výzkumu, jehož se účastnilo 1 659 osob. Každá z nich byla sledována od puberty (kolem 16 let) do mladé dospělosti (kolem 29 let).
Emoční zrání jako proces
„Dlouholeté pozorování vybraných jedinců potvrdilo, že u lidí, kteří mají svůj první pohlavní styk později, dochází k rozvinutí určitých vlastností, které mají pozitivní dopad na kvality vztahu a výběr sexuálních partnerů, objevuje se emoční zralost. Zkrátka nespokojí se jen tak s něčím, neochotně vstupují do intimních vztahů, pokud si nejsou jisti kompatibilitou s partnerem, záleží jim na spokojenosti a uspokojení,“ nechala se dál slyšet odbornice s tím, že účastníci výzkumu z řad sexuálních „opozdilců“ uvedli, že nelitují svého rozhodnutí se sexem počkat. Prý jsou spokojeni s tím, jaké partnery si ve vyšším věku vybrali a jak společně se svými protějšky řeší konflikty. To, že výrazně častěji pracují v dobře placených odvětvích, je další třešničkou na dortu.
O detailech není jasno
„Stále nechápu, proč přesně oddálení pohlavního styku ve vztahu působí na spokojenost v dospělosti, ale v budoucnu máme zájem prozkoumat, zda se sexuálně aktivní dospívající více setkávají s negativními zkušenostmi, třeba s partnerským násilím," říká Harden, která také vysvětluje, že oddálení pohlavního styku není vždy spojeno s příznivými výsledky. Ve svém předchozím výzkumu totiž zjistila, že dospívající, kteří byli brzy sexuálně aktivní, méně inklinovali k deviantnímu chování, jak píše časopis Psychological Science.
Tak co tomu jako rodič říkáte? Necháte sexuální život svého dítěte osudu, nebo s ním raději předem proberete všechna pro a proti?
Sledujte nás na sociálních sítích: