Sex má být jednou z nejkrásnějších věcí na světě. Koneckonců, orgasmy většině z nás poskytují neuvěřitelné blaho. Bohužel na některé lidi však mají přesně opačný efekt.
Sex, zvláště ten uspokojivý, vyvolává u většiny lidí hluboký pocit spokojenosti, blaženosti a sounáležitosti. Pro někoho ale po sexuálním maximu následuje emoční minimum. Odborně se jev nazývá postkoitální dysforie. Někdo to zažívá sporadicky, jiný pravidelně. Podle průzkumů jí někdy trpěl každý třetí člověk.
Co je postkoitální dysforie
Postkoitální dysforie je sexuální dysfunkce a vyskytuje se během relaxační fáze po jinak naplněném a chtěném pohlavním styku. Dotyční se z ničeho nic cítí smutní, začnou zdánlivě bezdůvodně plakat, jsou úzkostní a melancholičtí, někdy až agresivní. Příznaky postkoitální dysforie mohou být také deprese, zvýšené pocity studu a odmítání.
Spouštěče emocionálního chaosu
Přesné důvody „po-sexového blues“ nejsou dosud přesně objasněné, ale zdá se, že svoji roli hraje uvolňování hormonů během sexu. Kromě oxytocinu se uvolňuje i adrenalin a norepinefrin, které nás uvádějí do stavu opilosti. Pokud se po orgasmu náhle sníží jejich hladina, může to vést k pocitu smutku a vnitřní prázdnoty. Důvodem ale může být i náhlý konec fyzického a citového spojení s partnerem. Pokud se vynoříme z emocionální koleje intimity, může to vyvolat pocity odloučení. Další příčiny a souvislosti lze hledat v prožitcích sexuálního zneužívání, strachu ze ztráty či závazku, ale také v konfliktech se společenskými normami, předsudky a mýty i v psychických poruchách. Co byste neměli podceňovat, jsou vaše vlastní očekávání ohledně toho, jaký by měl být sex. Intimita je dynamická a nejde o výkon jako při špičkovém závodu. Pokud na konci nemáte orgasmus, je to zcela v pořádku. Kdo to však čeká, může klidně zažít zklamání.
Jak naložit s postkoitální dysforií
Pokud jste ve vztahu, je důležité si o těchto pocitech s partnerem promluvit a informovat ho. V dalším kroku mohou pomoci sexuální terapeuti nebo zdravotníci (všeobecné lékařství, andrologie nebo gynekologie). Vzhledem k tomu, že postkoitální dysforie velkou měrou ovlivňuje vztah s partnerem, a intimita je tak spojena více s negativními místo pozitivními pocity, je rozhodně třeba vyhledat odbornou pomoc, aby se nálada vrátila na správnou úroveň.
Zdroj: názory autora
Sledujte nás na sociálních sítích: