Lidé jsou jedinými savci a živočichy na světě, kteří mohou souložit kdykoli a kdekoli. Jejich pohlavní chování neřídí přísné roční či měsíční pohlavní cykly a neovlivňuje ani jiný biologický limit. Proč ale lidé tedy souloží nejčastěji večer a v noci? Největší vliv na formování tohoto načasování má zcela jistě společnost.
K šesti z deseti souloží dochází večer a v noci, následuje ráno po probuzení, zbytek souloží připadá na ostatní části dne. Podle kalifornského biologa Roberta Refinettiho má lidská sexuální nadrženost jistou denní rytmicitu, která vrcholí právě večer, v noci a nad ránem.
Většina vědců se však shodne spíš na tom, že na souložení v noci a brzy ráno má vliv hlavně společnost. Už u našich prapředků bylo výhodnější souložit večer a v noci v bezpečí kmenu u ohně, kdy souložící dvojici tolik nehrozila smrt v zubech predátorů. A nakonec během světlé části dne bylo potřeba zajistit obživu, přičemž muži odcházeli na lov a nechávali ženy a děti společně.
V moderní společnosti jsou predátory morálku hájící policie. Rozdat si to na hřišti v poledne může být sice sexy, ale je to společensky neúnosné a hrozí za to minimálně zatčení. Během světlé části dne lidé také věnují většinu času práci a společenským stykům. Sex večer je prostě pohodlný a bezpečný. Dvojice mají na soulož dostatek intimity a pohodlí.
„Lidé prostě nemají sex, když mají snídat, řídit do práce a pracovat či vařit oběd. S největší pravděpodobností máme sex v noci nikoli kvůli biologii, ale prostě protože je to praktické a pohodlné,“ míní psycholožka Kim Wallen.
Sledujte nás na sociálních sítích: