Začít při sexu plakat nebo kýchat? I to se může stát. A je to častější, než si myslíte. Kromě slz a smrkání přicházejí i silnější reakce v podobě panických stavů, nebo dokonce halucinací.
Euforie, radost, uspokojení, totální psychické a fyzické uvolnění nebo příval optimismu. Tohle všechno při i po sexu zažíváme. Tedy v tom lepším případě, protože se mohou objevit také jiné a poněkud „smutnější“ emoce. Už vás orgasmus někdy rozplakal?
Kapesníky jako povinná výbava
Pláč během intimních chvilek může kdekoho zaskočit. Přece jen – ronění krokodýlích slz „v tom nejlepším“ do erotické atmosféry ani trochu nezapadá. Fyzická bolest, například způsobená dyspareunií, bývá jedním z častých spouštěčů (1). Ta může pramenit z nedostatečné lubrikace, infekce nebo vaginismu (nedobrovolné nadměrné stahování vaginálních svalů). Na druhé straně bývá příčinou slz i čisté štěstí – intenzivní pocit lásky a hluboké propojení s partnerem mohou být natolik silné, že vyústí v nečekané slzavé údolí.
Nebo že by hormony?
Také hormonální změny způsobené přívalem oxytocinu a dopaminu podněcují tyto bouřlivé emotivní „následky“. Zvláště ve stavu premenstruačního syndromu (3), menopauzy (4) nebo těhotenství (5), kdy jsou hormony obecně jako na houpačce. Poslední „kapka“ v podobě zmíněného dopaminu a oxytocinu prolomí hráz a nářek je na světě. Milování zkrátka přináší rozmanité projevy, od slz až po kýchání, panické stavy, nebo dokonce halucinace (3). Ačkoli jsou vzácnější, mohou potkat i vás.
Co teď?
Místo výrazu blaha hlasitě smrkáte a utíráte si uslzené tváře. Partner nechápavě civí a absolutně netuší, co si v dané chvíli myslet. Vy se cítíte trapně, on si v hlavě přehrává, zda vám nechtěně nějak neublížil. V takových okamžicích je klíčová otevřená komunikace. Pokud se ho pláč vážně nijak netýká, vysvětlete mu, že to není jeho vina a že jde o přirozenou věc, která může nastat z různých důvodů. Tím mu ulevíte od obav a pomůžete udržet důvěru mezi vámi. Otevřený rozhovor je tu základ (6)!
Zdroje: (1) www.my.clevelandclinic.org/health/diseases/12325-dyspareunia-painful-intercourse, (2) www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2050052117300343?via%3Dihub, (3) www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/0092623X.2017.1305030, (4) www.journals.lww.com/indianjpsychiatry/fulltext/2015/57002/postmenopausal_syndrome.7.aspx, (5) www.health.harvard.edu/womens-health/depression-during-pregnancy-and-after, (6) www.verywellmind.com/why-you-cried-during-sex-5210921
Sledujte nás na sociálních sítích: