Podráždění, kvasinkové infekce nebo dokonce neplodnost. Vážně lze tohle přičíst lubrikantům, které nám sex tolik zpříjemňují? Některým bohužel ano. Na jaké konkrétní si dát pozor?
Co je kluzké, to líp jezdí. Lubrikanty mají svůj původ už ve starověkých řeckých civilizacích, v nichž se za účelem intimního pohodlí využívaly nejrůznější přírodní prostředky (1). My se na včelí vosk, olivový olej ani bylinné extrakty spoléhat nemusíme, protože moderní lubrikanty jsou vyráběny s precizností a vědeckým přístupem, aby nám poskytly ten nejhladší zážitek a nejvyšší sexuální komfort. Pořád to ale neznamená, že jsou úplně bez problémů. Znáte jejich možné nežádoucí účinky? Pár by jich tu bylo.
Podráždění přímo „tam“
Máta, káva, mandarinka, čokoláda, meloun, jahoda se smetanou…Příchutě jsou různé, takže si každý najde tu svoji. Taková rozmanitost ale může být i na obtíž. Třeba studie (2) z loňského roku, jejíž závěry publikoval recenzovaný lékařský časopis Journal of Sexual Medicine, prokázala, že lubrikanty s přidanými příchutěmi či hřejivými látkami mohou způsobit svědění a podráždění pokožky. Je proto vhodnější zvolit hypoalergenní a bezparfémové varianty.
Problám s kvasinkami
Mikroflóra není jenom střevní, existuje i ta orální, kožní a vaginální. Přirozenou rovnováhu poslední ze jmenovaných značně narušují i zmiňované mazlavé prostředky, což napomáhá rozvoji kvasinkových infekcí. Naštěstí ne všechny se umí takto pomstít, podle dosavadních odborných zjištění (3) se to týká pouze přípravků s obsahem glycerinu a parabenů. Sledujte složení svého mazadla, a to ještě z jiného důvodu.
Neplodnost kvůli hladšímu sexu?
Glycerin má totiž i další negativum. Starší výzkum (4) zveřejněný v časopise Fertility and Sterility si tuto látku spojuje s omezenou pohyblivostí mužských spermií, obecnými reprodukčními problémy a dokonce i zhoršeným vývojem embrya. Snažíte-li se o početí, pak své intimní partie držte od glycerinu raději co nejdál.
Zdroje: (1) www.getmaude.com/blogs/themaudern/the-history-of-lube, (2) www.academic.oup.com/jsm/article/20/4/498/7035572?login=false, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8793461/, (4) www.fertstert.org/article/S0015-0282(10)01917-5/fulltext
Sledujte nás na sociálních sítích: