Věci, co se obecně považují za „nenormální“, bývají terčem soudů a nevyžádaných rad už od nepaměti. Své o tom vědí i bisexuálové, zvláště pak ženy, které toxické společenské stigma doslova zabíjí.
Termín bisexualita se poprvé objevil v 19. století a svého času zaměstnal i známého neurologa Sigmunda Freuda, který mu věnoval zvláštní pozornost (1). Dnes je tato erotická, emocionální a erotická přitažlivost k mužům i ženám sice vnímaná jako svébytná sexuální orientace, pořád se ale neodpouští.
Velký stres a kratší život
Podle amerického výzkumného ústavu Pilgrim Health Care Institute bisexuální ženy umírají o 37 procent mladší než ty heterosexuální. S největší pravděpodobností je to dáno toxickými společenskými stigmaty (2). „Nerovnosti v úmrtnosti související se sexuální orientací zdůrazňují naléhavou potřebu řešit příčiny, kterým lze předejít, zejména s ohledem na stále nepřátelštější politické klima vůči LGBTQ komunitě. Ta je vystavena neustálým předsudkům a diskriminaci, což psychiku lidí ovlivňuje nesčetnými způsoby,“ uvádí v tiskové zprávě americká vědkyně a hlavní autorka Sarah McKetta. Podle ní mají tyto toxické síly za následek chronický stres a špatné fungování těla, čímž se dotyční k předčasnému úmrtí stávají náchylnější.
Prokletí vlastní volby
Bisexuální jedinci často bývají izolovaní, protože mnozí jejich preference odmítají přijmout. Jsou také obětí častých slovních potyček a nadávek. Jen stěží si lze představit, co v takových chvílích prožívají. Autoři zmíněné studie proto navrhují, aby osoby z uvedených sexuálních menšin pravidelně absolvovaly preventivní prohlídky zaměřené na fyzické i duševní zdraví. Zároveň vyzívají lékaře, aby se více informovali o tom, jak o bisexuální komunitu lépe pečovat, protože právo na dlouhý a šťastný život má každý, a to bez ohledu na orientaci.
Zdroje: (1) www.cs.wikipedia.org/wiki/Bisexualita, (2) www.news-medical.net/news/20240425/Research-reveals-mortality-disparities-among-sexual-minority-women.aspx
Sledujte nás na sociálních sítích: