Co je to s vámi, nejste zamilovaní? Počítejte s tím, že některé části mozku vlivem lásky fungují až moc, jiné zase naopak příliš málo, proto můžete uvažovat zcela iracionálně. Za jak dlouho se to vrátí do normálu?
Jste spolu hezkých pár týdnů, ale ještě se vám na nového partnera nepodařilo přestat myslet. A ti motýlci v břiše, když ho vidíte! Ano, tohle bude asi, respektive určitě, láska jako trám. Ale pozor, občas zatemňuje mozek a nabádá ke špatným rozhodnutím.
Mohou za to zmutované geny?
Původ této emoce je stále velkou záhadou. No věřili byste tomu? „Předpokládáme, že všechno začalo poté, co jsme se asi před osmi až šesti miliony let oddělili od našich nejbližších příbuzných, tedy šimpanzů,“ spekuluje australský vědec Adam Bode působící na jedné ze zdejších univerzit. „Všeobecně se věří, že v určité fázi našeho vývoje geny, které způsobují mateřskou lásku, zmutovaly na lásku romantickou, aby nám pomohly přežít. Díky tomu máme spoustu sexu, plodíme děti a vytváříme dlouhodobé vztahy,“ přidává další hypotézu tento expert. Zajímavý úhel pohledu, jen co je pravda. Ať už se však Amorův šíp vyklubal z čehokoli, jakmile doletí do srdce, dějí se podivuhodné věci.
Tohle nejsem já!
„Když se zamilujeme, náš mozek prochází velkými změnami, proto se některé jeho části stanou nadměrně aktivní, zatímco jiné pracují naopak nedostatečně,“ popisuje jmenovaný expert Adam Bode, podle kterého je to hlavní důvod, proč mnohdy děláme iracionální a zdravému rozumu odporující rozhodnutí. Jak dlouho tohle trvá? Prý 18 měsíců až 2 roky, potom se mozkové funkce vrátí zase do normálu a začínáme mít hlavu opět na krku. Protože jsme těmito pocity doslova pohlceni, mnohdy zapomínáme na své přátele, nebo je úplně ignorujeme, tvrdí tento odborník. Je to vlivem zvýšené hladiny dopaminu, oxytocinu, serotoninu a testosteronu, což je skutečně ohromující síla. Kdy jste své kamarády naposledy viděli vy, nezanedbáváte je trochu?
Zdroj: www.houseofwellness.com.au/wellbeing/relationships/love-side-effects
Sledujte nás na sociálních sítích: