Menopauza vzbuzuje u žen spíše obavy, avšak každá si jí musí dříve či později projít. Hormonální změny v těle znamenají konec menstruačního cyklu a schopnosti ženy přijít do jiného stavu. Souvisí s ní i mnoho nepříjemných projevů. Dobrá zpráva je, že pomocí úpravy životního stylu, vhodných přípravků, i moderní medicíny, se dá většina symptomů zmírnit.
Příznaky menopauzy se neobjevují náhle, zčistajasna a rovněž nemizí ze dne na den. Je to proces, který je pozvolný a u každé ženy probíhá jinak. V zásadě se odlišují 3 fáze: perimenopauza, menopauza a postmenopauza.
Slovo menopauza v lékařské terminologii označuje poslední menstruaci ženy. V širším slova smyslu tak nazýváme období od této chvíle až do ustálení hormonální hladiny. Přichází obvykle ve věku 45 až 55 let, ale není výjimkou ani dřívější nebo pozdější nástup.
Co je příčinou menopauzy?
Je zapříčiněna poklesem hormonů estrogenu a progesteronu v důsledku utichání funkce vaječníků. Snížené hodnoty hormonů lze zjistit z krevních testů. To ale obvykle nebývá potřeba a menopauza je stanovena po 12 měsících za sebou, kdy se nedostavila menstruace.
Jak se projevuje?
Snižování hladiny ženských hormonů během menopauzy může mít různé projevy. Některé z nich, jako jsou návaly horka, noční pocení, změny nálad nebo přibývání na váze jsou relativně známé. O jiných už se tolik nemluví, a proto jejich nástup může pořádně překvapit.
Jak mohou také vypadat projevy menopauzy?
Změny na kůži
Zvýšené vypadávání vlasů, suchá pleť i slabé a lámavé nehty bývají také jedním z častých doprovodných projevů v období menopauzy. Na místě je zaměřit pozornost na kvalitní stravu s dostatkem vitaminů. Doporučuje se také alespoň jedno jídlo bohaté na bílkoviny denně. S tím, jak se mění potřeby pleti, bude možná vhodné změnit kosmetiku, která by nyní měla poskytovat intenzivnější hydrataci a účinněji působit proti známkám stárnutí.
Vaginální atrofie
Stav, kdy se poševní sliznice stává tenčí a neprodukuje normální množství sekretu, nazýváme atrofií. Ženu v důsledku toho trápí nepříjemné pocity pálení a svědění v této oblasti, i problémy v intimním životě, jelikož sex bez přirozeného zvlhčení bývá bolestivý. Řešení se nabízí v podobě volně prodejných přípravků, ktéré obsahují laktobacily, které umějí obnovit přirozenou vaginální mikroflóru a isoflavonoidy, které podporují elasticitu poševní stěny, a zmírňují tak pocity suchosti a napětí.
Nové alergie
V důsledku hormonálních výkyvů se mohou objevit i nové alergie. Hormonální a imunitní systém jsou totiž úzce propojené. Nastalou situaci konzultujte s alergologem, který vám doporučí vhodnou léčbu.
Problémy s pamětí a koncentrací
Ženy v menopauze mohou potrápit i občasné výpadky paměti. Ty mohou být způsobeny poruchami spánku nebo souviset se změnami nálad a celkovou rozladěností. Není však důvod k obavám, jedná je o krátkodobý problém. Mezitím vám pomůže diář.
Závratě a nevolnost
Mrazení po těle, nevolnost a závratě, pocit točení hlavy, to nejsou nejznámější projevy menopauzy, ale nejsou ani úplně výjimečné. Zmírnit je může opět změna životního stylu v čele s pravidelnou pohybovou aktivitou.
Kdy je na místě návštěva lékaře?
Žena by měla především chodit na pravidelné prohlídky ke svému gynekologovi a pokračovat v nich i v období menopauzy. Pokud je míra obtíží taková, že zasahuje do běžného života, ale také tehdy, pokud žena chce jen konzultovat některé příznaky, je na místě návštěva lékaře. „Ke každé ženě je potřeba přistupovat individuálně. Možností úlevy od příznaků je mnoho, od lokální léčby jednotlivých symptomů, přes celkovou hormonální terapii,“ vysvětluje MUDr. Klára Braunová.
Sledujte nás na sociálních sítích: