K potvrzování mýtů dochází tehdy, když ho někdo otestuje a náhodou mu vyjde. Sice je to z hlediska vědecké statistiky náhoda, dotyčný se ale utvrdí v tom, že metoda „zaručeně“ funguje a pošle ji dál. Jenže pro mnohé další to pak znamená opakovaná zklamání. A platí to i v případě doporučených poloh pro oplodnění.
Z hlediska nenáhody – statisticky průkazné platnosti – totiž nefungují. Pár šťastlivcům, jimž se díky nim podaří počít, se podařilo počít nikoli díky nim. Počali by i v jiné poloze.
O mýtech kolem početí teď publikovala rozsáhlou studii Asociace gynekologů a porodníků brazilské federace.
„Pozice při souloži nebo poloha ženy po souloži nijak nesouvisí s vyšší šancí na početí,“ tvrdí hlavní autor studie doktor Bruno Ramalho de Carvalho.
Ani poloha, ani strava
Některé ženy, které mají problémy s početím, tak po souloži zůstávají obličejem v polštáři s pozvednutou pánví, aby sperma nevyteklo z vagíny. A jiné dokonce drží svíčku u zdi.
Stejným mýtem jako poloha při souloži je také to, že strava může ovlivnit šanci na početí u ženy. Nemůže. Ale opak je pravdou v případě muže. Ten totiž jídelníčkem a sportem může výrazně zvýšit kvalitu svých spermií a zvýšit šanci na početí.
Mýty letící sítěmi
„Snadný přístup k informacím a sociální sítě umožňují nepravdivým teoriím šířit se enormní rychlostí,“ tvrdí doktor Ramalho de Carvalho.
Neplatí také mýtus o tom, že muži s nižším počtem spermií v ejakulátu by měli před souloží několik dní neejakulovat.
„Zajímavé je, že výzkumy dokazují opak, muži s nízkou koncentrací spermií by měli naopak ejakulovat denně,“ tvrdí Ramalho de Carvalho.
Sledujte nás na sociálních sítích: