Letní sluneční paprsky lidem zvyšují sexuální libido. Potvrdil to nejnovější výzkum britských odborníků. Podle něj pouhá hodina na slunci výrazně zvyšuje hladinu testosteronu u mužů a estrogenu u žen. Vyšší chuť na sex v letních měsících dokládají i statistiky vyhledávacích aplikací a prodeje sexshopů. Přestože si lidé v létě dopřávají více sexu, početí potomka vysoké teploty nepřejí.
Léto tradičně představuje čas milostných vzplanutí a sexuálních dobrodružství. To potvrdila i nedávná studie odborníků z Villanova University, podle které je červen a červenec měsíci, kdy lidé nejčastěji zadávají do Googlu hesla se sexuální tematikou.
Za vším hledej slunce
Vědci se shodují na tom, že sexuální náruživost v létě způsobuje zejména vitamin D, který naše tělo získává ze slunečních paprsků. Vitamin D se podílí na produkci hormonu testosteronu (u mužů) a estrogenu (u žen), které fungují jako hlavní hnací síla sexuální touhy. Z nejnovějšího výzkumu britských expertů z Kliniky ženského zdraví přitom vyplynulo, že pouhá hodina na slunci může výrazně zvýšit sexuální libido.
V důsledku větší sexuální touhy mají lidé v letním období také větší chuť na sexuální experimenty. Tento trend dokládají aktuální statistiky sexshopů, dle kterých se poptávka po erotických pomůckách v letních měsících zvyšuje v průměru až o pětinu.
„V prázdninových měsících registrujeme nárůst prodejů o 20 až 30 %. Lidé si obecně kupují více erotických pomůcek, mezi které patří i ty méně tradiční. Oblíbené jsou například různé anální pomůcky, Venušiny kuličky, návleky a kroužky na penis, afrodiziaka či různé masážní oleje a lubrikační gely v cestovním balení,“ upřesnil Adam Durčák, který testuje a prodává sexuální pomůcky.
Sportem k sexu?
Dalším důvodem, proč lidé mívají v letních měsících více sexu je ten, že jsou šťastnější a více fyzicky aktivní. Vitamin D se podílí nejen na produkci hormonu testosteronu a estrogenu, ale také na tvorbě
„hormonu štěstí“ serotoninu. Serotonin, který má rovněž pozitivní vliv na sexuální libido, se do těla vyplavuje i fyzickou aktivitou, tedy například cvičením.
To, jak silně může fyzická aktivita sexuální touhu ovlivnit, dokládá například studie vědců z University of Texas v americkém Austinu. Podle ní dokáže pravidelné cvičení v případě žen před menopauzou posílit i libido snížené v důsledku užívání antidepresiv.
Vedro dětem nenahrává
Ačkoliv si tedy lidé v létě obecně dopřávají mnohem více sexu než ve zbytku roku, k početí potomka nejsou letní měsíce ideálním obdobím. Aktuální výzkumy totiž ukazují, že teplé období má negativní dopad na mužskou plodnost, neboť v horku klesá produkce spermatu a zhoršuje se kvalita spermií.
V souvislosti s globálním oteplováním a delšími obdobími vyšších teplot se proto vědci obávají toho, že může poměrně významně klesnout porodnost. Vedro však nepáchá na mužských reprodukčních schopnostech trvalou škodu a po poklesu teplot se kvantita i kvalita spermií opět dostává do normálních hodnot.
Sledujte nás na sociálních sítích: