Čich je velmi významný smyslový orgán v partnerském životě. Ačkoli mezi savci nemáme zrovna nejcitlivější nos, dokáže tento smysl vnímat velmi rychle podstatné signály o sexuálním protějšku. Pokud nám partner voní, je to známka toho, že se naše geny vzájemně liší a je vhodným partnerem pro zplození potomků. Ženy mívají čich citlivější než muži a vědci z Německa zjistili, že je to pro ně výhoda.
Ženy s nejcitlivějším čichem si nejvíce užívají sex a častěji dosahují orgasmu. Ty bez čichu pak mají naopak problémy.
Nepodceňujte nos
Tým doktorky Johanny Bendas z Technické univerzity v Drážďanech zjistil, že u mužů i žen souvisí citlivost vůči pachům s vyšší sexuální touhou a lepším prožitkem ze sexu. Lidé vnímající silně vůně těla, se nejen snáze vzruší, ale také snáze vyvrcholí. O ženách to platí dvojnásob.
„Naše data naznačují pozitivní vliv citlivosti čichového smyslu na sexuální život mladých zdravých jedinců. Vnímání tělesných pachů jako vaginální tekutiny, spermatu a potu podle všeho zvyšuje sexuální prožitek,“ tvrdí Bendas.
Pozor na hormony
U žen se citlivost čichu liší také během menstruačního cyklu. Když ovulují, je jejich čich nejcitlivější a ony se také nejsnadněji vzruší, nejvíce touží po sexu a nejsnadněji dosahují orgasmu.
Citlivost čichu narušuje hormonální antikoncepce. Vědci z Floridy či Británie prokázali, že žena užívající hormonální antikoncepci je schopná začít vztah s mužem, který by jí bez hormonů jinak nepříjemně páchl. Ona evoluční schopnost „cítit“ vhodného partnera nosem je tedy takovouto antikoncepcí narušena.
Problém může nastat, když žena začne vztah s někým pod vlivem hormonů a následně je vysadí. Partner pro ni může začít být svým pachem odpudivý.
Sledujte nás na sociálních sítích: