Irigátory, roztoky, výplachy. Máte tohle všechno zapotřebí? Vaginu máte jenom jednu, tak o ni pečujte správně. Jak a čím jí můžete ublížit?
Dvakrát jste se poškrábali v rozkroku a už máte pocit, že vy váš klín by měl být důkladně „propláchnut“? To je obrovský mýtus. Pravda je taková, že pokud vás trápí záněty a lékař vám vaginální výplach vyloženě doporučí, je to v pořádku.
Na druhou stranu však k běžné očistě vaginy stačí pečlivé umytí její vnější části (vulva), a to čistou vodou, nebo intimním mýdlem. Při tomto procesu je nutné dávat pozor na poškrábání nehty. Drobné oděrky jsou vstupní branou pro bakterie a infekce. Následně se klín důkladně osuší ještě předtím, než dojde k oblékání. I vlhkost totiž napomáhá šíření bakterií. Lámete si hlavu spíš s vůní svého klína?
Aroma versus zdraví
Ne, neměli byste se cítit jako růže, jasmín, mandarinka nebo levandule. Pokud používáte nějaká vonná mýdla, ubrousky, tampony nebo bylinné vložky proto, abyste se cítili čerstvější, ještě to zvažte. Tyto produkty mohou měnit vaginální pH, které vás vystavuje vyššímu riziku podráždění.
Navíc je časté používání těchto produktů spojováno s bakteriální vaginózou, kvasinkovými infekcemi a zánětlivými onemocněními pánve. Pozor si dejte i na různé pudry a antiperspiranty, které během letních měsíců udržují stehna v suchu a zabraňují tření. Jistě, mohou vás ochránit před tak zvanou „bikiny vyrážkou“, na druhou stranu, jakmile se dostanou do blízkosti klína, je jejich účinek kontraproduktivní. Podle některých studií konkrétně antiperspiranty s obsahem hliníku hypoteticky mohou zvýšit riziko vzniku rakoviny vaječníků.
Základní péče je dostačující
Teorie zní tak, že nežádoucí částice procestují do vaječníků prostřednictvím vaginy, dělohy a vajíček. Na tomto základě vznikne zánět, který přispívá k výše uvedenému onemocnění. Pravda to být může i nemusí, nicméně kdo by něco takového chtěl riskovat? Pokud skutečně cítíte potřebu se v horku potírat mezi stehny, vsaďte spíš na kukuřičný škrob. S tím ostatním si vaše vagina poradí. V podstatě se dá přirovnat k samočisticí troubě, která dělá dobrou práci a stará se o sebe sama.
Pochopitelně, že v případě, kdy je její přirozené bakteriální prostředí narušeno a vy zaznamenáte zánět či svědění, je dobré se poradit se svým gynekologem o správném postupu.
Sledujte nás na sociálních sítích: