Proč se muži na ulici otočí častěji za blondýnkou a v baru na ni útočí jako vosy na bonbon? Zřejmě proto, že jim blond ženy připadají mladší a světlá barva vlasů v nich evokuje pocit, že dotyčná je zdravější a ochotnější se oddat nezávaznému sexu. Může za to v podstatě evoluce a fakt, že lidé se rodí světlejší a méně pigmentovaní. Blond tak evokuje něco velmi mladého a svěžího.
Brunety mají smůlu, už od puberty vypadají výrazně starší, ale zase je muži považují za mnohem lepší matky a vhodnější partnerky pro dlouhodobý vztah.
Blondýna z počítače
Nicméně faktem je, že i brunety se rodí o něco světlejší, než jsou v dospělosti. Pigmentu totiž v člověku s věkem přibývá. Tmavnutí je tedy projevem stárnutí, zatímco světlost naopak biologickým symbolem mladistvosti. Ale neplatí to u šedivých vlasů. Šedivějící lidé mají také více pigmentu než ti výrazně mladší. Lom světla ve vlasech ale způsobuje bílé zbarvení.
Psychologové z Augsburg University v Minnesotě zjistili, že jedna a tatáž žena – upravena počítačově – dostane od mužů lepší hodnocení jako blondýna. Se světlými vlasy ji vnímají muži jako přitažlivější, mladší a zdravěji vypadající. Domnívají se o ní, že je také ochotnější užít si nezávazný sex a častěji střídá partnery. O brunetách zase uvažují jako o lepších matkách a manželkách.
Za vším hledej evoluci
„Mužské preference pro blondýny mají zřejmě evoluční význam. V časech pralidí byla barva vlasů dobrým indikátorem pro volbu partnerky. Protože vlasy s věkem tmavnou, ženy s přirozeně velmi světlými vlasy byly považovány za mladší a tedy i plodnější,“ míní autoři z Minnesoty.
Svou roli – třeba ve vnímání promiskuity blondýn – budou hrát také kulturní stereotypy a mediální prezentace blondýn.
Sledujte nás na sociálních sítích: