Nevěra v dlouhodobém vztahu není nic vzácného, ačkoli to vždy vztah naruší a mnohdy také ukončí. Psychologové z amerického Institutu pro rodinu zkoumali, kdy partnery nevěra postihne častěji. A trochu překvapením bylo, že to nebylo mezi mladými a poněkud promiskuitnějšími jedinci, ale naopak mezi lidmi staršími pětapadesáti let.
Mezi nimi se nevěry dopustila pětina všech partnerů, zatímco ve věkové skupině do pětapadesáti let, která je přitom sexuálně aktivnější, to bylo čtrnáct procent.
Zajímavé také je, že z výzkumu vyplývá, že ve skupině osob žijících v manželství dvacet až třicet let, míra nevěry od roku 2000 vzrostla, ale u osob, kterým bylo jen osmnáct až pětapadesát let, míra nevěry v daném období klesla.
Podle profesora Nicholase H. Wolfingera z University of Utah roste také obliba tzv. polyamorie, kdy člověk provozuje sex mimo manželství se souhlasem partnera.
Pořád je skvělý
Závěry amerických psychologů přinášejí nejen důkaz, že ani nevěra nezná věkovou hranici, ale navíc že milování si zkrátka užíváme nehledě na zvyšujícíc se věk. A to je rozhodně dobrá zpráva.
Obecně se soudí, že s věkem upadá pohlavní aktivita lidí kvůli zhoršujícím se sexuálním funkcím. Jenže moderní výzkumy odhalují, že tomu tak není. Nebo je to alespoň tvrzení zavádějící. Sice klesá frekvence pohlavních styků, ale zato roste jejich kvalita. Starší lidé si sex umějí lépe užít a bývají uspokojenější, i když čelí zdravotním problémům.
Tvrdí to také psychiatři Miri Forbes a Robert Krueger z University of Minnesota spolu s kolegou Nicholasem Eatonem ze Stony Brook University. Podle jejich zjištění platí obecné reálie týkající se stáří také na pohlaví život. Člověk se stává zkušenějším a jeho dovednosti se zlepšují. To se promítá také do sexu, který si lidé vyššího věku umějí lépe užít, víc vychutnat a intenzivněji prožít.
Nové průzkumy dokazují, že většina lidí starších šedesáti let je sexuálně aktivní. A třebaže je fakt, že tyto ročníky mají mnohem více zdravotních potíží, které jim mnohdy brání sex si užívat v plném rozsahu jako lidé zdraví, neznamená, že prožitky ze sexu mají starší lidé horší než ti mladší.
„U starších lidí zvláště platí, že být sexuálně aktivní znamená žít déle a zdravější život. Víme už, že úpadek kvality sexuálního života silně souvisí s faktory, které lze měnit, takže je snadné se zaměřit na sexuální dovednosti, představy a postoje v klinické praxi,“ shrnují autoři z Minnesoty a New Yorku.
Sledujte nás na sociálních sítích: