Pohlavní stereotypy jsou ve společnosti tak silně zakotveny, že i na Západě v jednadvacátém století je žena chlubící se mnoha sexuálními partnery děvkou, zatímco muž borcem. Od žen se stále očekává, že budou svůj sexuální život podhodnocovat a tvářit se jako nezkušené naivky, zatímco muži nadhodnocovat a tvářit se jako přeborníci. Tato očekávání paradoxně působí v obou pohlavích tlaky a úzkosti a jejich sexuální život decimují.
Muži mající hodně sexuálních partnerů jsou svými vrstevníky stejného pohlaví hodnoceni pozitivněji. Muži mezi sebou posilují koncept rozsévačů semene a klátičů žen na potkání. Naopak ženy ze svého středu vytěsňují ty, které jsou v sexuálním životě liberální a netají se tím, že střídají partnery a svou sexualitu si užívají.
Jenže muži, kteří sexuálně promiskuitní a dobývační nejsou, a ženy, které naopak takové jsou, pak trpí vyloučením ze společnosti, pocity méněcennosti a úzkostmi. Výsledkem toho podle nové studie z Michiganu je, že muži i ženy stále lžou. Muži počet sexuálních partnerů a frekvenci pohlavních styků nadhodnocují a ženy naopak podhodnocují.
Negativními důsledky dvojího standardu je také to, že muži se ve snaze působit mužněji dopouštějí mnohem častěji rizikového sexuálního chování. Odmítání kondomu a promiskuita s neznámými partnerkami, které znají sotva pár hodin, je v jejich skupině vnímáno jako mužné chování. Machismus ale vede k šíření pohlavně přenosných chorob.
„U mužů je také mnohem přijatelnější nevěra stálé partnerce, je to kanec či hřebec, zatímco nevěrná žena je coura či děvka,“ shrnuje jeden z autorů výzkumu doktor psychiatrie Shervin Assari z University of Michigan.
Stereotypy škodí zdraví
Jak se zdá, nejde jen o to, že se na muže a ženy stále pohlíží v oblasti sexu dvojím metrem. Vědci dokázali, že pohlavní stereotypy mohou dokonce poškozovat zdraví! Jak?
Existuje totiž vztah mezi vyhraněnými, ryze mužskými a ženskými vzory chování a rizikovým chováním souvisejícím s vyšším rizikem onemocnění rakovinou. Platí to zvláště u mládeže, jak prokázala studie z Harvardovy univerzity.
Styl macho vyznávající muži totiž třeba častěji kouří cigarety (vyšší riziko rakoviny plic) a velmi holčičí typy žen dbající příliš na vizáž a módní trendy zase častěji navštěvují solária (vyšší riziko rakoviny kůže).
„
Dívky, které se vnímají velmi femininně, častěji navštěvují solária, ale třeba se také mnohem méně pohybují, což obojí zvyšuje riziko rakoviny,“ tvrdí autoři výzkumu z Harvardovy univerzity.
Vztah mezi pohlavně vyhraněnými stereotypy a rakovinou prokázali analýzou chování devíti tisíc mladých osob.
„Chlapci, kteří chtějí být mužní, častěji kouří a konzumují více červeného masa,“ dodávají autoři výzkumu.
Z výzkumu harvardských vědců také vyplývá, že vyšší riziko vykazují rovněž outsideři – příliš zženštilí chlapci a naopak velmi nežensky se chovající dívky nebo osoby gendrově neidentifikovaní či s menšinovou sexuální orientací.
„Ti také více kouří a méně dbají na své zdraví, a to právě proto, že bojují s vyloučením ze společnosti,“ tvrdí autoři z Harvardovy univerzity.
Sledujte nás na sociálních sítích: