Je před námi léto a s ním i období milostných dobrodružství. Kromě příjemných zážitků si ovšem můžete z dovolené či prázdnin přivézt nejen nějakou nepěknou pohlavní nemoc (proto byste vždy měla trvat na kondomu), ale také neplánovaného potomka. Dokonce i když užíváte hormonální antikoncepci.
Ani hormonální antikoncepce totiž nemusí ochránit před otěhotněním stoprocentně. Zvláště když její účinek oslabují vnější vlivy. Na které si dát obzvláště pozor?
Nepravidelné užívání
Rozumí se to samo sebou, ale stejně patří nesprávné užívání k jednomu z nejčastějších důvodů, proč ženy i přes užívání „
pilulek“ přijdou do „
jiného stavu“. Samozřejmě to neznamená, že pokud jeden den zapomenete prášek spolknout, že otěhotníte, ale rozhodně tím zvyšujete riziko. Jestliže například během dovolené zapomínáte antikoncepci užívat, může to být velký problém.
Některé léky
Většina léků se navzájem ovlivňuje – a hormonální antikoncepce v nich netvoří výjimku. Pokud používáte například určité léky na migrénu, epilepsii, některá psychofarmaka nebo antibiotika, vždy se svého lékaře zeptejte, zda nějak nesníží účinek hormonální antikoncepce.
Třezalka
A když jsme zmínili léky, nesmíme zapomínat ani na léčbu přírodní. Jednou z bylinek, které mohou negativně ovlivnit účinek hormonální antikoncepce, je třezalka tečkovaná. Ta se nachází v řadě doplňků stravy či v bylinných čajích. Raději si pečlivě přečtěte složení.
Zažívací potíže
S exotickými dovolenými jsou často spojena i nejrůznější zažívací onemocnění. Pokud trpíte několik dní například průjmy či zvracením, dochází k horšímu vstřebávání některých látek do organismu – ty z hormonální antikoncepce nevyjímaje. A tím se může významně oslabit její účinek.
Sledujte nás na sociálních sítích: