I sebeatraktivnější téma prezentace můžete „zabít“ během několika minut. Mechanický projev bez náboje, mizivá nebo zcela chybějící účast publika nebo naopak diskuse, která se vymkne kontrole. Takto vypadají nejčastější pasti, do kterých se můžete chytit během svého vystoupení, o zradě techniky nemluvě. Odborníci doporučují nepodceňovat přípravu situačních pomůcek a opor. Nejenže přestanete padat do vlastních pastí, ale budete mít i pevnější půdu pod nohama, která přijde vhod nejen tichým introvertům.
Unylý projev bez emocí nebo přehnaná teatrálnost
Chcete-li zaujmout posluchače, nestačí vědět, co říkáte, ale i jak to říkáte. Pokud se rozhodnete předávat zajímavé myšlenky robotickou řečí bez emocí, do 10 minut vás nebude nikdo vnímat. Mluvte nahlas a pracujte s tónem hlasu, mezi zásadními sděleními dělejte krátké pauzy. Strohý mechanický projev nefunguje zrovna tak, jako rozmáchlá teatrálnost plná dramatických gest, protože odvádí pozornost. Vaše gestikulace by se měla vejít do prostoru před vámi v šíři vašich ramen a přirozeně podporovat vaše sdělení.
Nemáte publikum na své straně
Jestliže vsadíte během celé přednášky výhradně na monolog, brzy můžete mluvit k zívajícímu publiku. Nudné one-man-show bez zpětné vazby od posluchačů se přitom můžete snadno vyhnout. Logické a věcné argumenty podpořte těmi emociálními, vyvolejte v publiku smích trefným bonmotem, mějte po ruce nějakou zábavnou
„historku z natáčení“.
Pokud máte odvahu a cítíte, že je to vhodné, klidně si připravte dopředu nějaký malý trapas, třeba nějaké vtipné přeřeknutí. Nebo převrhněte židli s vysvětlením, že neustála tíhu vašich informací. Toto vše jsou malé situační pomůcky, které vás zlidští. Budete lidem sympatičtější a snadněji si je získáte na svou stranu i pro své téma.
Když vám diskuse přeroste přes hlavu
Čas od času se stává, že obecenstvo ztrácí zábrany a vyrušuje. Pokud cítíte, že se situace vymyká kontrole, nikoho neokřikujte. Přerušte přednášku a dlouhým pohledem se zaměřte na člověka, který je přespříliš neposedný. Většinou to zabere. Pokud ne, zkuste silnější kalibr, vyzvěte jej, aby šel představit svůj názor přede všemi.
O něco horší je, pokud máte v publiku posluchače, který rozporuje vaše názory. Poslechněte si je, ale nepouštějte se do tvrdé argumentace, dejte si vzájemně prostor a poté celou věc ukončete a pokračujte k dalšímu bodu své prezentace.
Zradí vás technika dřív, než začnete
Závěrem je třeba zmínit techniku, jejíž kontrolou by vlastně každá prezentace měla začít. Seznamte se s projektorem, počítačem, zkontrolujte propojení kabelů a spolupráci mikrofonu s reproduktory. Zákon schválnosti může zafungovat i po úspěšné prověrce techniky, která vám zkrátka během prezentace může z nečekaných důvodů zkolabovat. Buďte připraveni i na tuto situaci a mějte s sebou přednášku v tištěné podobě.
Sledujte nás na sociálních sítích: