Gestikulace rukou při hovoru byla psychology často popisována jako neverbální komunikační prostředek, který má upozornit na význam vyřčeného. Jenže podle psychologů z Connecticutu a Nizozemska má přímý vliv také na zvukovou stránku projevu. Pohyb rukou jednoduše fyzikálně zesiluje hlas.
Vyplývá to z experimentu, který provedli vědci z University of Connecticut pod vedením doktora Wima Pouwa z Radboudovy univerzity v Nizozemsku. Ti nechali pokusné osoby říkat velmi rychle za sebou hlásku A. Tyto osoby musely rytmicky pohybovat dominantní rukou (praváci pravou, leváci levou) nahoru a dolů, jako by štípaly dřevo. Nahrávky jejich hlasu pouštěli psychologové další skupině testovaných osob, která měla určit, kdy dochází k zvedání ruky. Ačkoli slyšeli jen nahrávku, byli posluchači schopni přesně určit, kdy mluvčí při nahrávání zvedali ruku
{relatedarticles articles="32698" showimages="1" /}„Někteří jazykovědci tuhle teorii nemají rádi, protože usilují o to, aby byl jazyk jen komunikačním nástrojem naší mysli a nikoli stavem našeho těla. Ale my si myslíme, že gesta nám umožňují přidávat ke zvukovým signálům další informace o napětí v těle a jeho pohybu. Je to informace jiného druhu,“ míní jeden z autorů James Dixon z University of Connecticut.
Sledujte nás na sociálních sítích: