Blíží se konec pracovní doby a vy stále nemáte hotovo? Už týdny si říkáte, že je potřeba vymalovat, jenže stále na to nějak nezbývá čas ani chuť? Čelte prokrastinaci s pomocí tipů, které ji úspěšně likvidují!
Internetová encyklopedie popisuje prokrastinaci jako výraznou a chronickou tendenci odkládat plnění povinností a úkolů na pozdější dobu, a je jedno, jestli se jedná o práci či osobní život. Špatné je to prý vždy. Aspoň takhle to tvrdí psychologové, kteří však uklidňují, že existují jednoduché způsoby, které prokrastinaci mírní. Jistě, můžete se zúčastnit seminářů, skupinových či individuálních terapií, ale pomoci si můžete hlavně vy sami. Americký lékař Andrew Weil přitom doporučuje následující fígle.
Rozdělujte si velké úkoly na malé
Hubnutí, pracovní projekt, vymalování bytu. Nezáleží, co máte v plánu, jen svůj úkol rozdělte na měsíce, pak na týdny, a nakonec na dny. Pokud budete našlapovat takto opatrně, s největší pravděpodobností vás činnost neotráví a neodradí tak, jako násilné vkročení do daného procesu. Dejte si však předsevzetí, že vykonávání menších úkolů nebudete protahovat déle než měsíc. V podstatě byste maximálně do roka měli mít hotovo to!
Uspořádejte své prostředí
Chaotické prostředí může být rušivé a stresující, ve skutečnosti odvádí pozornost od úkolu. Chcete-li něčeho dosáhnout, ukliďte místnost, prostor či svůj stůl, hned vám práce půjde lépe od ruky.
Naplánujte si čas
Všechno necháváte na poslední chvíli? Když zjistíte, že nic nestíháte, o to víc vás úkol stresuje? Probuďte se o hodinu dřív, nebo prakticky využijte polední pauzu jako dočasnou strategii pro splnění svých plánů.
Stanovte přiměřené cíle
Je fajn, že si člověk věří, ale pokud máte příliš málo času na velké sousto, může vás to vrátit zpátky na start. Proto si stanovte rozumné lhůty pro splnění větších úkolů. Když termínů dodržíte, odměňte se. Čokoládou, či snad květinou? To je jedno, hlavně, když vás dárek uspokojí!
Zbavte se rušivých elementů
E-mailové a textové zprávy negativně ovlivňují efektivitu práce. Z těchto důvodů dejte svůj telefon do jiné místnosti, nebo ho přepněte na tichý režim. A pozor, nedotýkejte se ho, dokud nebude váš úkol dokončen. Bude-li třeba zkontrolovat doručenou poštu, naplánujte si přesné časové úseky, kdy se tak může stát.
Sledujte nás na sociálních sítích: