Současná ekonomická situace přeje změnám zaměstnání, a tak spousta lidí přemýšlí, že by se v kariéře posunuli zase někam trochu jinam. Je to i váš případ a čeká vás pohovor u nového potenciálního zaměstnavatele? Pak se připravte nejen na to, jaké otázky dostanete, ale i jaké raději nepokládat.
Při pracovním pohovoru totiž záleží nejen na tom, jak na otázky odpovídáte, ale i na tom, jak se sami ptáte. A některé otázky by se vám nemusely vyplatit.
Které dotazy nezanechají nejlepší dojem?
A jak velká jste vlastně společnost?
Pamatujte – na pohovor byste měli přicházet připravení. To znamená, že byste měli mít nastudované prakticky všechny veřejně dostupné, základní informace o potenciálním zaměstnavateli. Pokud se ale zeptáte na nějakou triviální věc, jež svědčí o naprosté neznalosti společnosti, kde se ucházíte o práci, ublížíte si. Dáte totiž najevo, že vám pohovor nestál ani za to, abyste otevřeli internet…
A kolik dostanu?
Společně s otázkami
„jak je to s nějakými benefity“ nebo
„dostanu pět týdnů placení dovolené“ patří do kategorie nevhodných témat. Jednak s vámi jistě potenciální zaměstnavatel finanční stránku probere, pokud se mu budete zdát jako perspektivní uchazeč, jednak těmito dotazy v podstatě dáváte najevo, jak jste si jistí, že je daná pozice už vaše. Jde totiž nejen o to, na co se ptáte, ale také jak otázku formulujete.
Když budu potřebovat, můžu odejít dřív/přijít později?
Především pokud máte malé děti, může se stát, že občas poletíte do školky či školy dřív, budete muset na třídní schůzky nebo s potomky k lékaři. Ovšem vymáhat hned při prvním setkání se zaměstnavatelem úlevy v pracovní době, by se mohlo obrátit proti vám. Dáváte tím totiž nevědomky najevo, že vaše práce zas nebude tak důležitá…
Budete si mě ještě nějak prověřovat?
Máme 21. století, a tak je jasné, že váš potenciální zaměstnavatel projede vaše jméno Gogglem a sociálními sítěmi, aby si o vás udělal obrázek. Na to se vyplatí připravit již dopředu. Zkuste se podívat na svůj profil kriticky, zvenčí. Cokoli, co si myslíte, že by vám mohlo uškodit, skryjte (sedmnáct alb plných fotek z divokých večírků přidaných za poslední půlrok vám nejspíš příliš nepomůže). A ptát se při pohovoru, zda se nějaká „prověrka“ chystá, jen vzbuzuje u zaměstnavatele podezření, že máte co skrývat.
Sledujte nás na sociálních sítích: