Stalo se jaksi běžnou součástí moderního života, že se hranice mezi pracovní částí dne a soukromím stírá. Lidé stále častěji pracují z domu a v době po skončení pracovní doby. Vědci z Curychu tvrdí, že to vede k vyčerpání, neschopnosti vnímat pohodu a ocenit ji, vyvolává silný stres a úzkost a může ovlivnit celou řadu jiných aspektů života.
Osoby, které jasně neoddělují práci a volný čas, mají častěji poškozené mentální a fyzické zdraví. A to především proto, že přinášením práce domů se člověk zbavuje schopnosti věnovat se naplno činnostem, které vedou k uvolnění a obnově psychických a fyzických sil.
Bez odpočinku
„Zaměstnanci, kteří tahají svou práci do svého nepracovního života, jsou mnohem častěji vyčerpaní a méně odpočatí. Nedostatek zotavovacích činností vysvětluje, proč lidé, kteří zapojují práci do svého soukromého života, vnímají zhoršenou celkovou pohodu svého života,“ uvedla autorka výzkumu doktorka Ariane Wepfer z Curyšské univerzity.
Její tým sledoval dva tisíce pracujících ve věku dvaačtyřiceti let, zkoumal jejich chování a také různé psychologické vlastnosti.
Hledání hranice
Stále rostoucí tlak v pracovní kultuře dneška má zhoubný vliv na psychiku populace. Kvůli psychologickému stresu stále přibývá lidí s depresemi, úzkostmi, stresovou poruchou a dalšími chorobami.
„Společnosti samy by měly dbát na dobrou pracovní kulturu a umožnit zaměstnancům dobře vyvážit pracovní a soukromý život a nastavit hranice mezi nimi tak, aby každý pracující žil v dobré pohodě. Nakonec zhoršení celkové životní pohody vede ke snížení produktivity a tvořivosti člověka,“ dodala Wepfer.
Sledujte nás na sociálních sítích: