Půjčujete si peníze na vánoční dárky? Pozor, ať neskončíte v exekuci

04.12.2017 Redakce Finance

Každým rokem utrácíme za Vánoce a dárky více peněz. Bohužel to také znamená, že si spousta lidí musí nemalý finanční obnos vypůjčit. A ne vždy jsou pak schopní dluhy včas zaplatit. A tak následuje další půjčka. Z nebezpečného kolotoče bývá složité vystoupit. Jednoho dne pak na dveře může zaklepat exekutor...

Jako každý rok jsou Vánoce obdobím symbolizujícím značnou finanční zátěž pro řadu domácností. S cílem uspořádat krásné svátky pro své nejbližší utrácejí rodiny za vánoční svátky velké peníze. Některé domácnosti takové situace řeší půjčkou od známých, bank nebo hůře u nespolehlivých nebankovních společností poskytujících rychlé peníze. Ať už jde o materiální potěšení nebo zajištění velkolepé hostiny, lidé by měli být před nerozumným zadlužováním na pozoru.

Velikonoce s exekucí

Lidé si často půjčují na dárky s přesvědčením, že je po Novém roce bez problému splatí. Stačí však málo, aby se radost z dárků změnila v obtížně splatitelné dluhy. Lidé, kteří si berou půjčky u nebankovních společností, si podle prezidentky Exekutorské komory ČR Pavly Fučíkové často ani nespočítají, kolik budou muset celkem zaplatit. Když se pak půjčka nesplácí, úroky rychle rostou. Svou roli ale samozřejmě hraje i agresivní reklama a konzumní způsob života.

Vánoční půjčky jsou spolu s půjčkami na dovolené nebo novou televizi ve většině případů nadbytečné a potenciálně nebezpečné. Stačí málo a člověk se může dostat se splácením půjček do problémů. Pro takové případy by měli mít lidé připravenu finanční rezervu, která dokáže pokrýt nenadálé výdaje domácnosti nebo výpadek příjmu při ztrátě zaměstnání nebo dlouhodobé nemoci. Aniž by si to lidé uvědomovali, předvánoční a jim podobné půjčky mohou život také velmi znepříjemnit. Před sjednáním půjčky by si lidé měli důkladně spočítat, zda jsou schopni takový dluh splatit. Kvůli splátce zbytečného spotřebitelského úvěru se člověk může zpozdit s platbou svých obvyklých výdajů jako je nájem, energie nebo telefon.  Pokud pak člověk své závazky několikrát nezaplatí, může se v krajních případech dostat i do exekuce.

Pozor na podezřelé nabídky

Častým problémem jsou ale i samotné společnosti nabízející předvánoční úvěry. V internetovém prohlížeči si stačí zadat slovní spojení „Vánoční půjčka“ a najdete stovky nedůvěryhodných společností a nabídek, které vám slibují rychlou pomoc před Vánocemi. Ty nejhorší společnosti a lichváři vám podle viceprezidenta komory Vladimíra Plášila dokonce poskytnou půjčku bez smlouvy. Kamenem úrazu mnohdy bývají měsíční poplatky nebo sankční podmínky.

Pokud se tedy přece jen rozhodnete půjčku uzavřít, vyberte si k tomu ověřenou finanční instituci.

Komu hrozí dluhová past?

Jednou z ohrožených skupin jsou matky samoživitelky, které chtějí svým dětem dopřát bohatého Ježíška. Často se ale potýkají s nedostatkem financí a může pro ně být náročnější odolat krátkodobým půjčkám slibujícím rychlé peníze. Dalším problémem, kterým je tato sociální skupina ohrožená, je obtížné vymáhání výživného od druhého z rodičů. To je pro mnohé samoživitelky jedna z důležitých součástí jejich už tak napjatého rozpočtu. I proto svou nezáviděníhodnou situaci řeší pomocí půjček.

Naopak pokud děti žijí v péči jednoho z rodičů, může se druhý rodič snažit svou nepřítomnost dětem vynahradit. Jako řešení zvolí půjčku, díky které své děti může obdarovat drahými dárky.  Pokud takový rodič nemá dobré finanční zázemí, může se půjčka stát kritickou. Stačí nepředvídatelná událost, která zapříčiní snížení příjmů a dlužník se může rázem dostat do exekuce – a to hned dvojí. První bude nařízena k vymožení výživného, druhá pak na splacení drahé předvánoční půjčky. Při vymáhání exekutory dlužník nehradí jen samotnou vymáhanou částku, ale také náklady řízení a odměnu exekutora. Spory mezi rodiči o placení výživného pak nejhůře odnášejí nevinné děti.

Když nemůžete splácet

Pokud se dlužník dostane do svízelné situace, kdy nemůže pokračovat ve splácení svého dluhu, nemusí ihned propadat panice. Má totiž řadu možností, jak situaci zachránit. Hlavním předpokladem pro zdárné vyřešení situace je komunikace s věřitelem a aktivní jednání ze strany dlužníka. Exekuce je až jedním z posledních řešení. I po jejím nařízení má člověk 30 dní pro dobrovolné zaplacení dluhu. Pokud potřebujete vyhledat odbornou pomoc, můžete se obrátit například na bezplatnou právní poradnu nebo on-line poradu Exekutorské komory ČR.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento poslední týden roku 2024 přináší do života Beranů příležitost k reflexi a plánování budoucnosti. Hvězdy naznačují, že je ideální čas zamyslet se nad úspěchy a poučeními z uplynulého roku. Můžete pocítit touhu zásadněji změ... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

2 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
7 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
21 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat