Až dosud a navzdory spoustě teorií nedošlo k žádné dohodě, co udělá z člověka úspěšnou bytost. Jsou snad peníze tím, co zařizuje slávu a uznání? Ne. K tomu, aby se i před vámi lidé samou úctou klaněli, nepotřebujete mít tučné konto. Tak co tedy? Recept na úspěch přece jen existuje!
Pro každého štěstí znamená něco jiného. Je to pocit, emoce, určitá meta, tedy dosažení cíle, momentální blažený stav, bohatství, zdraví…. Pojem „štěstí“ se dá vyložit asi na milion způsobů. Leckdo jím označuje svůj životní úspěch, na kterém se nadřel, jak se říká. A víte, co odděluje úspěšné lidi od těch „marných“? Zdá se, že mimo jiné rozhoduje víra v sebe sama…
Dr. Daniel Brown, vědec a sportovec z univerzity v anglickém Portsmouthu, věnoval se svou kolegyní a psycholožkou Rachel Arnold veškerý svůj čas tomu, aby zjistil, co lidé potřebují k úspěchu - a to již od svého dětství. Vědec to tedy vzal poctivě a nevynechal jedinou životní fázi. Troufnete si tipnout, co zjistil? Jestli si myslíte, že hlavní roli hrají peníze, jste na omylu!
Z chudinské čtvrti na piedestal
„Prosperita. To je to slovo, které by většina lidí ráda slyšela. Jenže já jej nemohu vyslovit. Zdá se, že tajemství životního úspěchu se ukrývá v docela něčem jiném,“ popisuje Daniel Brown s tím, že většinou se jedná o kombinaci dvou položek z následujících seznamů.
A: optimismus, duchovní přesvědčení, motivace, ochota učit se, flexibilita, adaptace, sociální kompetentnost, víra v sebe sama (sebevědomí).
B: příležitost, podpora rodiny, zaměstnavatele či jiné osoby, vědomí, že problémy jsou řešitelné, klidné prostřední, vysoký stupeň autonomie, důvěryhodnost.
Recept na blaho
Pokud tedy spárujete jednu položku ze seznamu A s nějakou druhou ze seznamu B, je téměř jisté, že v životě uspějete, a to ať jste bohatí či chudí. Pokud máte dojem, že tenhle vlak vám již dávno ujel, motivujte skrz vyjmenované položky aspoň své děti a vnoučata.
Mimochodem, prosperita byla zkoumána v různých fázích lidského života a někdy byla popsána jako vitalita, učení, duševní houževnatost, zaměření nebo kombinace těchto a jiných vlastností. Ví ale věda něco o skutečných pocitech? Možná je to téma k zamyšlení. Každopádně, výzkumníci se docela činí…
„Od konce 20. století se věda snaží lépe porozumět lidskému naplnění a prosperitě. V tomto směru došlo k posunu. Troufám si říci, že již teď víme, co v životě funguje nejlépe,“ řekl Dr. Brown, jehož studie byla publikována v Evropském psychologovi, s tím, že doufá v další výzkum. Zajímá ho totiž, zda prosperita má nějaký trvalý nebo kumulativní účinek na jednotlivce.
Sledujte nás na sociálních sítích: