Pracovní doba delší než devět hodin denně poškozuje zdraví. Ale u žen je riziko předčasného úmrtí na rakovinu a choroby srdce následkem dlouhé pracovní doby ještě vyšší než u mužů. Podle vědců z Ohia by nikdo neměl přesahovat pracovní dobu devět hodin pětkrát týdně. Pokud jsou mu zdraví a život milé.
Vědci z Ohia sledovali 7,5 tisíce osob po dobu dvaatřiceti let. A prokázali, že přesčasy a dlouhé pracovní dny výrazně zvyšují riziko onemocnění srdce, rakoviny (krom rakoviny kůže), artritidy, astmatu a diabetu. U žen pak bylo riziko vyšší než u mužů.
„Lidé, kteří si zvyknou pracovat dlouho a pracují tak mnoho let, dokonce celá desetiletí, jsou opravdu náchylní onemocnět mnohem častěji chronickými a potenciálně smrtelnými chorobami později v životě. Je to patrné u mužů, ale ohromně viditelné u žen,“ tvrdí profesor Allard Dembe z Ohio State University, podle něhož jsou na tom svobodné matky úplně nejhůře.
Pracovní týden dlouhý šedesát hodin zvýší u žen riziko onemocnění srdce a cév, nekožních typů rakoviny a diabetu trojnásobně.
Sledujte nás na sociálních sítích: