Finance jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč se spolu partneři hádají. A tak není divu, že se do tohoto citlivého tématu mnohdy člověku nechce. Jenže taková taktika se vám může vymstít mnohem víc než upřímnost.
Kdy je rozhodně nutné s partnerem či partnerkou otevřít onu pověstnou Pandořinu skříňku a promluvit si o penězích a finančních záležitostech obecně?
1. Když jste na rande v restauraci
Začněme pěkně od samého počátku vztahu – od prvních schůzek. Je sice pravdou, že společenské konvence velí muži, aby za ženu zaplatil, ale máme 21. století, a tak je pro řadu žen důležité, když také někdy platí ony. Tanečky nad účtem v restauraci mohou být občas nepříjemné, a tak je vždycky lepší se ještě předtím domluvit, kdo dnes platí (je to lepší než dělat scénky před servírkou). Kromě toho, že jeden z partnerů platí za oba, je tu ještě možnost, že platí každý za sebe (to je běžné především v úplných začátcích vztahu).
2. Spořivost versus utrácení
Zatímco vy jste zvyklí mít na účtu určitou rezervu (a neradi do ní saháte), váš partner/partnerka žije od výplaty k výplatě a snaží se užít, co se dá. Co s tím? Nejspíš si promluvit o tom, který z přístupů zvolíte při společné cestě životem. Aby se pak nestalo, že bude jedna ze stran nepříjemně překvapena (aneb „jak to, že nemůžeme jen k moři, když máme na účtu peníze?“ versus „co tím myslíš, že jsi všechno vybral/vybrala a koupil/koupila letenky?“).
3. Miláčku, mám dluhy
Tohle je jedno z nejzákladnějších pravidel každého vztahu – partneři před sebou nesmějí tajit, že jsou zadlužení! A nikdy by se neměli zadlužit bez vědomí toho druhého. Věřte, že si tím ušetříte spoustu nepříjemností (nezřídka jsou tajené a náhodně odhalené dluhy důvodem ke krachu celého vztahu).
4. Velké investice
Koupě auta, nemovitosti, dovolené... Všechny takové velké investice je nutné konzultovat s partnerem/partnerkou. Důvod je nasnadě. Jednak takové výdaje často znamenají zadlužení (viz předchozí bod), jednak žijete-li v jedné domácnosti, musíte o nich rozhodovat oba. Jste tým. I v otázce financí!
5. Společný účet: Ano, nebo ne?
Dříve bylo naprosto běžné, že měli partneři (především manželé) jeden společný účet. Dnes přibývá párů, které volí opačnou možnost – totiž že si každý nechá svůj účet. Obě varianty mají svá pro a proti. Je nutné, abyste se je s partnerem/partnerkou dopodrobna probrali.
6. Kdo co platí
Pokud se rozhodnete mít oddělené účty, pak je nutné určit, kdo má na starosti jaké výdaje. Na kom bude placení nájmu a dalších výdajů spojených s bydlením, kdo bude platit jídlo, kdo oblečení, jak to bude s placením dětských aktivit, jak s dovolenou, benzínem apod.? Zkrátka je nutné platby rozdělit. Spravedlivě.
Sledujte nás na sociálních sítích: