Tak jako v jiných aspektech lidské osobnosti projevuje se namyšlenost a naopak pokora i v intelektuální rovině. Psychologové se přitom dosud domnívali, že lidé pokorní a skromní jsou těmi, komu se na akademické rovině vede lépe. Tedy že mají lepší akademické výsledky. Opak je ale pravdou. Bohužel jako to platí v celé společnosti, kde vítězí nekompetentní jedinci, kteří se umějí pouze chvástat, vítězí už i ve vysokém vědění a školství.
Intelektuálně arogantní a namyšlení lidé, kteří nadhodnocují své vědomosti a extrémně si věří, dojdou na akademické a vědecké půdě dál než ti, kteří mají sice větší schopnosti a více vědomostí, ale jsou pokorní a skromní.
„Jednou z možností je, že lidé, kteří se vnímají jako intelektuálně arogantní, vědí, co chtějí, a to se překládá do jejich vyššího akademického výkonu,“ tvrdí autor Wade C. Rowatt z Baylorovy univerzity v Texasu.
Ve skupině ale lidé posuzují intelektuální aroganci a pokoru lépe u druhých než u sebe. „Lidé se většinou shodnou na tom, kdo je intelektuálně pokorný, a kdo naopak arogantní. Poznat pokoru od plachosti a nejistoty je ale těžší a zabere více času,“ tvrdí doktor Benjamin R. Meagher z Texasu.
Sledujte nás na sociálních sítích: