Počet oboustranných mastektomií ve Spojeném království vzrostl od května letošního roku čtyřikrát. V pátém měsíci roku se totiž Angelina Jolie přiznala, že se zbavila obou vlastních prsů v rámci prevence rakoviny. Je totiž majitelkou genu BRCA1, který zvyšuje riziko rakoviny prsu o osmdesát procent. Inspirováno jejím případem žádá oboustranné odnětí prsou stále více žen. Mnohé z nich však zákrok nepotřebují a je u nich zbytečný.
Testování na gen BRCA1 si nechává v Británii provést o sedmašedesát procent žen víc než před květnem letošního roku. A ženy, které objeví bulku v prsu, si v posledních čtyřech měsících čtyřikrát častěji nechávají odebrat obě prsa. Mnohé z nich však nejsou nositelkami genu BRCA1 a oboustranná mastektomie je u nich tudíž zbytečná.
„Je to zcela určitě skvělý krok kupředu, kterým Angelina Jolie zvýšila povědomí o rakovině prsu. Ale sledujeme narůstající počet žen žádajících preventivní mastektomii, aby byly klidné. Ženám, které byly diagnostikovány s rakovinou, ale nemají genetické dispozice, to však nijak nepomůže… Lékaři a pacienti musejí přestat přeceňovat výhody tohoto zákroku,“ uvedl profesor Kefah Mokbel z London Breast Institute pro britský list Daily Mail.
Angelina Jolie má ve své genetické výbavě gen BRCA1, který zvyšuje riziko rakoviny prsu o osmdesát procent a riziko rakoviny vaječníků o padesát procent. Odnětím prsní tkáně – oboustrannou mastektomií – se u ní snížilo riziko rakoviny prsu o devadesát procent.
Podle profesora Mokbela však gen BRCA1 či BRCA2 má méně než jedno procento žen.
Sledujte nás na sociálních sítích: