Britská královna Alžběta II. oslavila letos třiadevadesáté narozeniny. Je obdivuhodné, že stále plní mnoho z oficiálních funkcí vládce Spojeného království a že je plní sedmašedesát let. Jenže sil jí měsíc po měsíci ubývá, proto se rozhodla, že po pětadevadesátých narozeninách využije Zákon o regentství z roku 1937 a učiní z prince Charlese prince regenta. Ten tak bude oficiálně vládnout Spojenému království, ačkoli titul královny bude do smrti náležet Alžbětě II.
Jedinou věc, k níž princ regent nebude smět vydat královský souhlas, je zákon o změně pořadí následnictví trůnu či zákon o změně skotské církve.
V sedmdesáti princem
Zákon o regentství z roku 1937 upravuje funkci regenta – zástupce krále či královny – v případě, že tento kvůli nezletilosti či příliš pokročilému věku není sám schopen vykonávat plně všechny funkce jako hlava státu.
Sedmdesátiletý Charles čeká na trůn nejdéle v historii následníků Spojeného království. Princem regentem se stane ve dvaasedmdesáti letech. To se může jevit jako vysoký věk, ale jeho matka v té době plnila funkce královny ještě v plném výkonu.
Zasloužený odpočinek
Královna podle britských expertů na monarchii bude následovat svého manžela, který odstoupil ze všech oficiálních funkcí předloni. Princ Philip má už osmadevadesát let, a pokud se předání moci regentovi dožije, stane se z něj the Guardian of the Queen – Strážce královny.
„Už probíhají debaty o tom, že jakmile dosáhne pětadevadesáti let, zřejmě zpomalí a podle všeho použije Zákon o regentství. Stále bude královnou, ale princ Charles bude, de facto, zastávat většinu jejích povinností. Mnoho z nich už převzal, otevíral parlament a konferenci Commonwealthu,“ uvedl expert Phil Dampier v rozhovoru pro Royal Box.
Sledujte nás na sociálních sítích: