Ačkoli máme tendenci přemýšlet o svém těle jako o výlučném vlastnictví, na něž jsme hrdí, ve skutečnosti nám vůbec nepatří. Je to živná půda pro miliardy bakterií a také mnohem větších živočichů. Které však naštěstí nevidíme. Vědci ze Severní Karolíny popsali dva druhy roztočů ze skupiny sametkovců, kteří žijí v pórech na obličeji. A ano, máme je úplně všichni. Třebaže na obličej plácáme tunu chemických přípravků k hloubkovému čištění.
Mikroskopičtí roztoči viditelní pod silným zvětšením mikroskopu žijí v cibulkách neboli folikulech vlasů, chlupů a nejjemnějších chloupků naší kůže. Vědci z North Carolina State University přitom při testu v populaci zjistili, že je má sto procent jedinců. Jinými slovy úplně každý.
Roztoči Demodex folliculorum a Demodex brevis se živí tukem, který produkujeme z mazových žláz kolem chloupků.
„Jsou vlastně docela roztomilí. Mají osm malých nožiček, a vypadá to, jako by si plavali v tom mazu, který tvoříme. Máte vlastně pořád u sebe kamarády. Zjištění, že je má úplně každý a nepůsobí nám žádné problémy, je docela zajímavé,“ uvedla magistra Megan Thoemmesová z North Carolina State University.
Roztoči Demodex s námi žijí miliony let stejně jako v kůži jiných savců. Přitom testy DNA těchto tvorů dokazují, že odešli s lidmi z Afriky a vyvíjeli se odděleně jako jednotlivé lidské rasy. Asiaté tak mají roztoče s odlišnou DNA než mají lidé v Evropě či Severní Americe.
Sledujte nás na sociálních sítích: