I plastická chirurgie používá ne-chirurgické metody, kterými zavčas „stopne“ proces stárnutí. Řeč je o injekčních výplních, které sice nefungují na doživotí, ale když se umí aplikovat, dokáží s naším věkem kouzla. Uberou klidně 5 let, jak se vidět ve videu!
„Je to brnkačka – nechat si píchnout kyselinku do obličeje a vyhladit tak vrásky.“ To je ve společnosti přežívající mýtus, který nadělá hodně neplechy. Kdekoli na slevomatu si pak kupujeme příslib omlazení pomocí injekční aplikace kyseliny hyaluronové, nebo hůře některým nevstřebatelným materiálem. Jsme nadšeni rychlým provedením a pořízením za babku, ale jak se poté divíme, když na svém obličeji v lepším případě žádný pokrok nezpozorujeme. V tom horším máme jednu tvář výš nebo nám padá koutek úst. Nepřirozený a přehnaně umělý vzhled – který byste čekali nejčastěji – lze totiž podle slov plastického chirurga a specialisty na výplně Pavla Kobzíka z Perfect Clinic naštěstí docílit jen velmi těžko. Podaří se to pouze při často opakovaných nadlimitních dávkách.
Nicméně špatná aplikace je bohužel častá. Jejím důsledkem vznikají na obličeji nejrůznější nerovnosti a asymetrie. Budiž nám útěchou, že přestože se nešťastně svěříme do rukou neumětelům, zdravotní rizika nám v podstatě nehrozí. „Kyselina hyaluronová, kterou ze všech výplňových materiálů nejraději doporučuji, je tělu vlastní látka, a tak – i když se vyrábí synteticky – nejsou žádné alergické reakce organismu, netvoří se kapsuly, granulomy a podobné nežádoucí útvary,“ uklidňuje hazardéry doktor Kobzík.
Jak to udělat, aby aplikace výplně byla bezpečná a efektivní?
Vybrat si pečlivě odborníka a pracoviště plastické chirurgie, jiná rada není. Výkon musí provádět lékař. A ten musí naprosto přesně vědět, jak, kam a jaké množství čeho píchnout. „Někam to do těch vrásek dáme“ – tady neplatí. Vpíchnutí výplňových látek je jedna věc, ale proces, který dávka látky v těle nastartuje, byť povrchově, věc druhá a zásadní.
„Fígl je v mechanickém podepření plochy pod vráskou a tím pádem jejím přizvednutím (pozvednutá kůže se vypne) či doplněním objemu v podkoží. Výplň je v podstatě gel, který drží do určité míry tvar. Díky tomu je částečný efekt patrný hned. Cennou vlastností kyseliny hyaluronové je výrazná hydratace, což je druhý přínos při povrchovější aplikaci pod vrásky a při použití ve smyslu mezoterapie v partiích, kde je kůže suchá a vrásčitá. To mohou být i ruce, krk či dekolt. Vodou nadopovaná kůže se dále vypíná a finální efekt se tak dostaví v horizontu několika dní,“ vysvětluje Pavel Kobzík a pokračuje: „jemnější a řidší typy gelu se používají povrchněji – obvykle pod jemné vrásky, zatímco naopak ty nejhustší typy výplní jsou vhodné pro korekce kontur obličeje – například doplnění objemu lícních kostí, tváří a oblasti spánků.“
¨
Proč je kyselina nejlepší?
Podle odborníka bývají převážně používané výplňové materiály na bázi kyseliny hyaluronové, což je tělu vlastní, vstřebatelná látka. Existují i další, méně frekventované typy, například na bázi kolagenů, které mají více nežádoucích účinků a větší procento alergizace. Dále jsou na trhu dostupné i nevstřebatelné materiály, což jsou syntetické látky na bázi polyakrylamidů (např. Aquamid), na něž se váží ale největší rizika, zejména dojde-li k nesnášenlivosti na daný materiál – velice těžké tady bývá materiál odstranit.
Co a jak injekční výplně umí spravit?
Výplňové materiály jsou přínosem především v doplnění kontur a objemů v částech obličeje, kde s věkem dochází k poklesu kůže. Jde o kruhy pod očima, propadlé tváře, nosoretní vrásky – tzv. marionetty nebo pokleslé koutky úst. Všude tam se navrácením plnosti dosáhne mladšího výrazu. A pak je tu ještě vyplňování konkrétních jednotlivých hlubokých vrásek, jako je oblast mezi obočím, tváří a v podstatě kdekoli na těle. „Efekt je dodavateli udáván jeden rok, ale z vlastní zkušenosti vím, že to bývá u hutných materiálů, například v oblasti tváří, i více. A naopak při aplikaci do rtů a kolem úst se stává, že účinek nevydrží ani půl roku. Čím jemnější materiál, tím bývá efekt o něco kratší,“ sumarizuje lékař. Není pravda, že po vyprchání efektu bude dotyčná osoba vypadat hůře než předtím. To je podle Kobzíka absolutní nesmysl: „Po vyprchání materiálu naopak určitý efekt přetrvává, a to právě příznivým působením kyseliny hyaluronové ve smyslu hydratace tkání a regenerace.“
Výhody oproti chirurgickým metodám
Výplně se aplikují pomocí jehel nebo kanyl, jen za místního povrchového znecitlivění. Proto je výhodou především rychlost aplikace a nulová pozákroková rekonvalescence. V podstatě můžete z ordinace může rovnou do práce. Jen byste měli několik dnů vynechat saunu, solárium a nemasírovat danou oblast. „Koneckonců neexistuje moc metod, které by byly schopny doplnit chybějící objem tam, kde byl v mládí. V poslední době se takto využívá ještě vlastní tuk, ale například face-lift tvář sice vypne, bojuje proti poklesu, ale nedoplní objem tváří, rtů a spánků,“ chválí závěrem Kobzík unikátnost výplňových injekčních materiálů.
Více na www.perfectclinic.cz
Sledujte nás na sociálních sítích: