Se špatnou náladou a depresemi lidé bojují různě. Někdo si zajde do cukrárny a zvedne si náladu dortíkem či zákuskem, jiný se vydá do nákupního centra a dělá si radost utrácením. Obě dvě činnosti se však mohou stát silně návykovými, obě totiž mají podobný vliv na mozek. A brzy se tak mohou stát nezdravými závislostmi.
V Dubaji právě začal festival nakupování a utrácení. Největší nákupní centra planety Dubai Mall či Mall of Emirates nabízejí tisíce obchodů a butiků, v nichž se dá sehnat vše – zvláště světová móda a elektronika. Tyto obchodní domy ve stínu nejvyšší budovy světa Burdž Chalífy, se stávají svatyní pro ty, kdo milují shopping – nakupování. Podle dubajských psychologů jsou mezi nimi tisíce závislých jedinců.
„Neustálá potřeba nakupování se může změnit v závislost známou jako kompulzivní nakupování. Utrácení může být přirovnáno k pojídání dortíků – obě činnosti mají na mozek stejný vliv. U kompulzivně nakupujícího jedince se do mozku při každém nákupu uvolní dopamin – stejná látka se uvolňuje tehdy, když děláme cokoli příjemného, třeba pojídáme dortík,“ tvrdí klinická psycholožka doktorka Saliha Afridi xv rozhovoru pro Gulf News.
Kompulzivní chování v lidech pěstuje reklama. Prodejci chtějí vydělávat a takoví závislí jedinci jsou pro ně nejlepšími živiteli. Problém pak doktorka Afridi spatřuje v tom, že nejúčinněji reklama působí na nejslabší jedince – děti a mladistvé.
„Problém začíná ve chvíli, kdy se nakupování stává mechanismem, jak uniknout z každodenních problémů a vyhnout se řešení skutečného problému,“ dodává Afridiová s tím, že získat závislost na nakupování je snadné. V obchodech je vše zkrášleno, pestré a poutavé pro oči, a navíc se k člověku báječně chová personál, jenž se snaží prodat za každou cenu.
Sledujte nás na sociálních sítích: