Prodejci se dnes předhánějí ve slevách a akcích. Na zítra už ve svých letácích plánují ještě větší slevy, ještě větší výběr akčního zboží. Je to však vůbec možné? Cožpak materiál, práce a energie vynaložená na výrobu zboží nic nestojí? Uděláme chybu, když si koupíme podprsenku z letáku za symbolickou cenu či dokonce na tržnici u Vietnamců? Proč tedy dávat v obchodě 700 a více korun, když je možné si koupit podprsenku za stovku?
Odpověď na tuto otázku jsme se opět zeptali zkušených prodavaček z Poradny správných velikostí podprsenek v Bílé labuti.
Prodavačka Hanka, která sama nosí podprsenku ve velikosti 85G, se nejdříve naší otázce zasmála, ale pak odpověděla:
„Kvalitní podprsenka a zvláště ta na velká ňadra, je přímo umělecké dílo, skládá se z deseti až patnácti dílů. Větší počet dílů zaručí mnohem vyšší funkčnost prádla, kvalitnější vypodložení či vyztužení pro tvarování poprsí. Na ušití jedné podprsenky je potřeba 80 až 100 metrů nití a šije se třeba i na deseti různých speciálních strojích, přičemž každou operaci šije jiná švadlena. Tento postup zaručí skutečnou kvalitu a dlouhodobou funkčnost prádla.“
Proces výroby kvalitní podprsenky se skládá asi z 25 až 30 operací a řeší se nejen atraktivita celkového vzhledu, ale také kvalita, jemnost a prodyšnost použitých materiálů a vhodnost barvy. Je tedy jasné, že požadavky na kvalitu materiálu a funkci podprsenek s košíčky ve velikosti D, E, F, G a výše, jsou vysoké a to také zvyšuje jejich cenu. Na druhou stranu takovéto dobře šité kvalitní podprsenky ještě po letech stále plní svojí funkci a udrží poprsí v příslušné výšce a tvaru.
Zeptali jsem se prodavačky Hanky, jaký typ podprsenky má nyní na sobě. Prozradila nám, že v poslední době jednoznačně preferuje podprsenku – model č. 518 Felina, neboť ještě nikdy jí žádná podprsenka tak dobře neseděla. Přestože nosí podprsenku s košíčky ve velikosti G, cítí se v tomto modelu velmi bezpečně a pohodlně. Nejvíce však oceňuje, jak střed podprsenky skvěle přisedne až na hruď, tím vynese ňadra vzhůru a zároveň odlehčí ramínkům, takže vůbec netlačí. Taková královna podprsenek stojí ovšem mnohem více než 100 korun.
Všimli jste si někdy, z kolika částí se vlastně podprsenka skládá?
1. Báze (je část podprsenky pod košíčky). Báze má různou šířku, čím je širší, tím vyšší podporu prsům poskytuje.
2. Kostice je vyrobena z tenkého plochého kovového proužku, který je pokryt plastem. Díky kosticím je možné vyrobit jemnou podprsenku, která přesto dobře tvaruje. Při použití kostice může být báze nižší.
3. Vnější okraj košíčku je spojnicí mezi vnitřní částí košíčku a napojením na ramínko.
4. Vnitřní okraj košíčku musí hladce přiléhat k dekoltu.
5. Košíček na tvaru košíčku závisí, zda zvýrazní tvar poprsí či ho opticky zmenší.
6. Napojení na ramínko, tato napojení se mění v závislosti na střihu podprsenky.
7. Ramínko, šíře ramínka je šitá podle funkce, kterou podprsenka vykonává. U větších velikostí se ramínka rozšiřují.
8. Posuvník je používán k prodlužování nebo zkracování délky ramínek.
9. Střed, jedná se o část spojující košíčky. Pokud je střed vysoký zajišťuje podporu a rozložení váhy poprsí.
10. Postranní a zadní díl, je přizpůsoben účelu podprsenky, u módních podprsenek může být užší, u funkčních širší.
11. Trenslo vyztužení je podpůrná pružná vsazená část, která zabraňuje rolování postranní části.
12. Zapínání, háčky slouží k zapínání podprsenky.
Více info: http://www.podprsenky-poradna.cz
Sledujte nás na sociálních sítích: