Jakmile člověk doma otevře okno, nebo vyjde ven na ulici, už se mu vrásky mohou dělat rychleji. Je to důsledek znečištěného ovzduší, které ničí krásu i zdraví.
Že ovzduší, které dýcháme, není úplně nejčistší, to je známá věc. Emise z továren, spalování fosilních paliv, automobilová doprava, používání chemických hnojiv a pesticidů, emise metanu z chovu dobytka a prach z orby – tohle všechno k uvolňování škodlivých látek do vzduchu obrovsky přispívá. Situaci zhoršují také klimatické změny zvyšující intenzitu smogu a ozónu. Takové prostředí není úplně k životu, že?
Rakovina na jeden nádech
Znečištěné ovzduší neznepokojuje jenom ekology, ale i lékaře, protože se jeho negativní účinky mohou projevit v téměř každém orgánu. Vzhledem ke své malé velikosti některé poletující částice pronikají přes plíce do krevního oběhu a šíří se po celém těle, což může vést k systémovému zánětu. Důsledky vystavení kontaminovanému vzduchu zahrnují i zvýšené riziko mrtvice, ischemické choroby srdeční, chronické obstrukční plicní nemoci, rakoviny plic, zápalu plic a šedého zákalu (1). Dost ale trpí i pokožka.
Starší po každé venkovní procházce
„Toxiny jako oxid dusičitý z automobilů a oxid siřičitý z elektráren pronikají skrze kožní bariéru a vytváří volné radikály. Tento proces vede k oxidativnímu stresu, který poškozuje kožní buňky, degraduje kolagen a urychluje předčasné stárnutí pleti. Projevuje se to vráskami, jemnými linkami a ztrátou pružnosti,“ popisuje situaci britský dermatolog a zakladatel kliniky estetické medicíny Rupesh Shah (2). Můžete se nějak bránit?
Správná péče je základ
Jmenovaný dermatolog radí zaměřit se na rutinu, která přispěje k vytvoření ochranné bariéry a detoxikaci. Nepodceňujte důkladné čištění pomocí prostředků, jež účinně odstraní nečistoty a zároveň udrží přirozenou bariéru kůže. Rupesh Shah doporučuje také používat hydratační mlhy na obličej, protože pomáhají udržovat pleť svěží a zklidněnou. Antioxidanty obsažené v kvalitních sérech a krémech zase chrání před škodlivými volnými radikály. Dalším užitečným postupem je pravidelný chemický peeling, který „uklidí“ odumřelé kožní buňky.
Zdroje: (1) www.who.int/teams/environment-climate-change-and-health/air-quality-energy-and-health/health-impacts, (2) www.nypost.com/2024/05/28/lifestyle/7-ways-to-protect-skin-from-environmental-pollutants/
Sledujte nás na sociálních sítích: