Kousání rtů nemusí být jen nevinným zlozvykem, protože leckdy přináší nepříjemné následky. Při jeho odbourávání může pomoci obyčejné žvýkání žvýkačky. Proč to alespoň nezkusit?
V televizi vypadá kousání do rtu vážně smyslně, ale v reálu už to tak žhavé nebývá. Mnohdy totiž naznačuje velkou vnitřní úzkost, stres, napjaté očekávání, nejistotu a strach. V extrémních případech, tedy takových, kdy se dotyčný kouše tak silně, až to rty poškozuje, může jít dokonce o jistý druh psychické poruchy.
Proč k němu dochází?
V první řadě je třeba zaměřit se na tu nejhlubší příčinu. Jistě, lidé se do rtů koušou vlivem nervozity, ale v čem přesně jim to pomáhá? Psychiatři jsou v tomhle zajedno – odvrací to pozornost, což je určitá forma úlevy. Vlastně to funguje podobně, jako když si někdo pěkně od plic zanadává nebo bouchne pěstí do stolu. Primárně se tedy jedná o jakési rozptýlení. Problém ale je, že chronické kousání rtů může způsobit otoky, vředy i fibromy (měkká kulovitá ložiska), stejně jako bolesti hlavy (1). A to už se jako vítaná úleva moc netváří.
První krok k nápravě
Pokud se ptáte, jak tento zlozvyk odbourat, první radou odborníků je všímavost. To znamená, že byste měli vypozorovat, co přesně vás ke kousání rtů nabádá a těmto stresorům se následně vyhnout. Ovšem ne každému se něco takového podaří, neboť řada jedinců se takto „uklidňuje“ zcela nevědomky a registruje až viditelné následky, třeba právě v podobě zmíněných otoků. Jaký je tedy plán B?
Když prevence, tak žvýkací
„Udělejte cokoli, co vám fyzicky zabrání v provedení akce. Osobně doporučuji žvýkání žvýkačky. Klidně i preventivně, a to pokaždé, kdy se ocitnete ve stresové situaci,“ radí americká psycholožka a průkopnice v léčbě poruch souvisejících s úzkostí Barbara Rothbaum (2). Bodem navíc je pak to, že žvýkačkou podpoříte zdraví ústní dutiny. Našlo se spojení příjemného s užitečným? Vypadá to tak…
Zdroj: (1) www.colgate.com/en-us/oral-health/mouth-and-teeth-anatomy/lip-biting-is-bad-and-how-to-stop, (2) www.wellandgood.com/lip-biting/
Sledujte nás na sociálních sítích: