Holení nohou není nejoblíbenější činností většiny žen. Ale je činností prakticky nezbytnou, zvláště začíná-li období letních sukní a spol. A i když v tom většina z nás za těch několik let získala poměrně slušnou praxi, stejně nám občas „ujede ruka“ a nepěkný krvavý šrám je na světě.
Ne že bychom se nějak vážněji pořezaly, když už si způsobíme nějaké to říznutí, obvykle se tak děje ve chvíli, kdy nutně potřebujeme vyrazit z domu. Navíc je zákonem schválnosti, že v takovém případě lije z miniaturní ranky tolik krve, jako bychom si nohu přinejmenším uřízly…
Existuje spousta více či méně zaručených rad jak krvácení zastavit, ale které opravdu fungují?
Rada č. 1: Oční kapky
Účinné látky obsažené v očních kapkách pomáhají ke stažení cév, takže pokud je kápnete i na ranku po holení, mělo by krvácení zmizet mnohem rychleji.
Rada č. 2: Vilínová pleťová voda
Pleťová voda s obsahem extraktu z vilínu virginského je skvělou první pomocí pro zástavu menšího krvácení.
Rada č. 3: Čajový sáček
Zakryjte na chvíli ranku chladným, vlhkým sáčkem s čajem. Třísloviny, jež čaj obsahuje, si s krvácením umějí účinně poradit.
Rada č. 4: Kostka ledu
Chlad obecně vede ke stahování cév, a tak funguje i na malá krvácející poranění. Mimochodem, pokud po holení potřete nohy ledem, budou méně podrážděné a hladší na dotek.
Rada č. 5: Kajenský pepř
Ač se to zdá neuvěřitelné, podporuje tohle koření přirozeně hojení, a tak by mělo pomoci i s krvácející rankou po holení. Nicméně zatímco u všech čtyř výše popsaných rad jsme se v redakci shodly, že bychom je vyzkoušely, k téhle by nás nikdo nepřinutil. Ale třeba opravdu funguje!
A ještě jedna (opravdu ověřená) metoda na závěr
Naši dědečkové a tatínkové používali (a někteří dost možná ještě používají) na zástavu krvácení po holení kamenec. Dá se klidně použít i na nohy. Jen si dejte pozor – v místě jeho použití pokožka silně vysychá, proto ji nikdy nezapomeňte ošetřit hydratačním krémem.
Sledujte nás na sociálních sítích: