Musíte bez výhrad milovat každý centimetr svého vlastního těla? Ne! Koncept „přijetí těla“ je mnohem realističtější. Jak na to?
„Každé tělo je krásné,“ naznačuje hnutí body positivity. Ale co když nám nepřijde krásný každý centimetr vlastního těla? Koncept „tělesné neutrality“ nebo „přijetí těla“ je pokusit se vyjít vstříc svému vlastnímu tělu s určitou neutralitou. To je mnohonásobně realističtější než mít rád nebo se dokonce naučit milovat každou svou optickou „vadu“. Kromě toho přijímání těla přesouvá pozornost od vnějšku, protože i když pozitivita těla signalizuje, že každý je krásný bez ohledu na váhu, jizvy a handicapy, neznamená to, že vzhled není to nejdůležitější. Je to takříkajíc povrchnost, která vytváří tlak na všechny, kteří se (ne)vidí jako krásní a stále se jim říká, že jejich vzhled má zásadní význam.
Svá těla nemusíme milovat, stačí je přijmout
Pokud čerpáme sebeúctu z toho, že si myslíme, že jsme krásní takoví, jací jsme teď – co se stane, když přibereme dvě kila za měsíc? A za 10 let budeme možná vypadat úplně jinak než teď. Tady přichází na scénu Body Acceptance. Akceptovat své tělo znamená nespojovat své sebevědomí s vlastním vzhledem, ale především se ptát sami sebe, co vaše tělo potřebuje a jak se cítíte. Mnohem uvolněnější než nucená sebeláska. Jak ale tohoto postoje dosáhnout?
Co vás definuje
Své sebevědomí můžeme čerpat z různých faktorů, které nemají absolutně nic společného s naším vzhledem: naše povahové vlastnosti, profesní či soukromé úspěchy, naše vztahy, naše koníčky. Zeptejte se sami sebe, jaké vlastnosti si myslíte, že vás definují, a zkuste jim dát více prostoru.
Co vaše tělo potřebuje
Místo toho, abyste se zaměřovali na to, jak vaše tělo vypadá, a zda to odpovídá tomu, co si o vás společnost myslí a co si myslíte, že je krásné, měli byste se častěji ptát sami sebe, co je pro vaše tělo dobré a co právě teď potřebuje, aby zůstalo zdravé.
Buďte opatrní, jak mluvíte s ostatními nebo o nich
Rozhovory s ostatními nebo o nich mohou také poskytnout informace o tom, zda a jak hodnotíme těla. Pokud si například všimnete, že často mluvíte o svém vzhledu nebo o vzhledu ostatních v rozhovorech s přáteli nebo kolegy, můžete se pokusit o tom mluvit neodsuzujícím způsobem.
Zpochybňujte svou spotřebu médií nebo sociálních sítí
Sociální média nás mohou inspirovat a sdílet životy ostatních, ale také mohou podněcovat naše pochybnosti. Pokud zjistíte, že konzumace určitých médií nebo účtů na sociálních sítích pro vás není dobrá a narušuje váš proces hodnocení vašeho těla, měli byste zvážit ukončení sledování těchto účtů.
Buďte trpěliví, když opouštíte odsuzující myšlenky o svém těle
Pokud máte o svém těle špatné myšlenky, připomeňte si, že vaše tělo je vaší neutrální částí, kterou nemusíte nutně označovat. Může však chvíli trvat, než si to osvojíte. Koneckonců, dnes nemůžete být přesvědčeni, že na vzhledu vašeho těla nezáleží, pokud jste se včera snažili milovat všechny své vizuální nedostatky. Buďte tedy sami se sebou trpěliví.
Neutralita těla – vše je možné, nic není povinné
Tyto tipy samozřejmě neznamenají, že byste už o sobě neměli považovat určité rysy krásné nebo že byste se měli přestat starat o věci, které se týkají vašeho vzhledu. Samozřejmě se nemusíte obejít bez ničeho, díky čemu se budete cítit opravdu pohodlně ve své kůži – ať už je to rozsáhlá péče o pleť nebo oblíbená halenka. Jde spíše o váš vnitřní postoj. Protože postoj přijímání vlastního těla se všemi jeho zvláštnostmi a krásami ubírá mnoho tlaku, který na nás kladou ideály krásy i pozitivita těla.
Zdroj: názory autora - celý článek
Sledujte nás na sociálních sítích: