Používáte podkladové báze i dlouhotrvající rtěnky? Mohou vám oslabovat imunitu a dokonce ohrožovat vaše jinak klidné těhotenství. Možná obsahují i složky, které zvyšují riziko rakoviny!
Zkrášlující kosmetické produkty přicházejí s dlouhým seznamem přísad, které slibují, že nám pokožku vyhladí, omladí, zvláční a rozzáří. Smutnou pravdou je, že tyto složky mohou být nebezpečnější, než si vůbec umíme představit. Co si tedy ve skutečnosti nanášíme na obličej a tělo?
Pro krásu se musí trpět?
Hodně šokující zjištění přináší studie (1), o níž informuje akademický žurnál Environmental Science & Technology Letters. Její autoři analyzovali 231 různých kosmetických produktů, načež zjistili, že v 52 procentech zkoumaných vzorků se nacházejí per- a polyfluoralkylové látky. O těchto toxických sloučeninách, které se obvykle objevují v teflonu a povrchových nátěrech odolných vůči skvrnám i poškození, se hovoří jako o věčných chemikáliích, neboť jejich rozklad v životním prostředí trvá stovky let. Hodně dlouho bohužel přetrvávají také v lidském těle, kde mohou napáchat zdravotní komplikace.
Oslabená imunita kvůli make-upu?
Americká agentura pro registr toxických látek a nemocí (The Agency for Toxic Substances and Disease Registry) uvádí (2), že zmíněné chemikálie označované zkratkou PFAS poškozují imunitní systém, přičemž zvyšují hladinu cholesterolu i riziko rakoviny ledvin, arteriální hypertenze a preeklampsie v těhotenství. Experti působící v této organizaci upozorňují na to, že bývají toxické už v malých dávkách. Problémem je pak to, že jejich přítomnost výrobci některých kosmetických přípravků zamlčují a ve složení se o ní vůbec nezmiňují. Trochu podraz, že?
Pozor na to, co je dlouhotrvající
Dle výše zmíněné studie se PFAS v nejvyšších úrovních nacházejí ve voděodolných přípravcích, nejčastěji pak v podkladových bázích a dlouhotrvajících rtěnkách (2). Dejte si pozor hlavně na produkty, které uvádějí chemikálie s názvy, jež obsahují perfluor nebo polyfluor. Otázkou ovšem je, jestli to vůbec něčemu pomůže…
Zdroje: (1) www.pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.estlett.1c00240?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc, atsdr.cdc.gov/pfas/health-effects/index.html?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8583519/
Sledujte nás na sociálních sítích: