Proč si tea tree neboli olej z čajovníku dávat jen do aromalampy? Vždyť usměrňuje hyperaktivitu mazových žláz, léčí akné, pročišťuje póry a ulevuje při svědivých vyrážkách. Hravě si ale poradí i s lupy!
Vůni esenciálního tea tree oleje si nelze s ničím splést – je pronikává, silná, kafrovitá a výrazná. Někomu k srdci i čichovým buňkám přiroste okamžitě, zatímco jiný při pouhém závanu nelibě krčí nos. Buď jak buď, pro krizové kosmetické případy se vyplatí mít lahvičku s výtažkem z listů kajeputu střídavolistého po ruce (1). I otravné akné před tímto spojencem bere nohy na ramena!
Něco k pravidlům bezpečného užívání
Tea tree olej (2) lze využít k léčbě celé řady nepříznivých stavů, které pleť připravují o zdraví, krásu i kvalitu. Na jeho všestranné účinky přísahají nejen zastánci alternativní lidové medicíny, ale i odborníci, kteří se opírají o poznatky četných vědeckých studií. Ještě dřív, než vás do multifunkčního působení tohoto pokladu zasvětíme, je třeba zdůraznit jeho správné používání. Nikdy ho na pokožku nenanášejte v čisté podobě, neboť pak hrozí podráždění. Před aplikací ho zřeďte s dalším nosným olejem, jako je například kokosový, slunečnicový nebo mandlový, a to v poměru 2 kapky tea tree oleje na 12 kapek vámi zvoleného prostředku. Získaná směs pak mimo jiné dokáže i toto.
Žádné svědění, zarudlost ani ekzémy
Na svědivé ekzémy dermatologové obvykle doporučují krémy s oxidem zinečnatým, které mívají antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Problémem je ale to, že za balení této první pomoci může člověk zaplatit i několik stokorun. A teď si představte, že olej z čajovníku, který je výrazně levnější, bývá při řešení všemožných vyrážek a ekzémů mnohem účinnější. Tedy alespoň podle závěrů studie (3) zveřejněných v magazínu Archives of Dermatological Research. Záchranné lano ale hodí v jiných ošemetných situacích.
Nadměrná produkce mazu? Minulost!
Antiseptické schopnosti tohoto spasitele mohou pomoci i v boji s nadměrnou produkcí kožního mazu, která patří mezi hlavní příčiny akné. A co víc, čajovníkový olej také pročišťuje póry, likviduje přemnožené bakterie a urychluje regeneraci (1). Tohle všechno z něj dělá nepřítele otravných pupínků! Tak s jeho zařazením do běžné denní rutiny zbytečně neotálejte. Když už jsme u toho, klidně ho naneste i na pokožku hlavy, čímž zastavíte tvorbu lupů.
Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1360273/, (2) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20865268/, (3) www.clinmedjournals.org/articles/ijdrt/journal-of-dermatology-research-and-therapy-ijdrt-2-032.php?jid=ijdrt
Sledujte nás na sociálních sítích: