Nechcete riskovat rakovinu kůže, proto se opalovacím krémem mažete ostošest. Ovšem ouha, registrujete zvýšené množství pupínků. Mohou spolu tyto dvě věci souviset? Bohužel ano!
Co se týká péče o pleť, neustále narážíme na rady týkající se opalovacího krému. Ten je podle kosmetických redaktorů, estetiků, dermatologů i vědeckých studií svatým grálem zdravé, krásné, vitální a chráněné pleti. Jenže! Někteří uživatelé mívají po jeho pravidelné aplikaci sklony k akné. Je to jen náhoda? Nebo tento tekutý prostředek pupínky skutečně podporuje?
Dvě strany jedné mince
Opalovací krémy skutečně mohou způsobit akné, protože ucpávají póry. Obsahují navíc i chemické látky, které pokožku dráždí, proto je pak k uhříkům náchylnější. Mechanismy určitých krémů mohou přispět také k vyrážkám (1). Víte, co vlastně používáte?
Proč se tolik potím?
Například opalovací produkty s chemickým filtrem fungují tak, že absorbují UV světlo a přeměňují ho na teplo, které tělo uvolňuje. Ve spojení s jistými složkami teplo působí jako okluze, kvůli čemuž se pak více potíte. Jakmile se pot zachycuje na kůži a zvyšuje se tvorba kožního mazu, pravděpodobnost akné narůstá (2). Chcete vědět, zda to není i váš případ? Omrkněte složení vašeho ochranného přípravku.
Co je psáno, to je dáno
Pokud daný krém zahrnuje olej a není výslovně označen jako nekomedogenní, může být příčinou kosmetických potíží (3). Současně je ale důležité vyloučit další příčiny akné, jako je například citlivost na jiný produkt, dieta, hormony a chronický stres. Že tuto tekutou ochranu proti ultrafialovým paprskům raději přestanete úplně používat? Ne, to nedělejte, protože tak riskujete riziko rakoviny kůže (4).
Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7413461/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537164/, (3) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/138532/, (4) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441949/
Sledujte nás na sociálních sítích: