Mazat si na obličej houby? Samotné asi ne, ale prostřednictvím krému s jejich obsahem? To je nápad! Tahle kosmetika omlazuje, napravuje hyperpigmentaci a uklidňuje podráždění.
Když přijde řeč na houby, většina lidí si nejspíš představí smaženici. Anebo bramborovou polévku, hovězí maso či legendární hubník! Tak jistě, tyto voňavé ingredience mají v kuchyni své nenahraditelné místo. Ovšem i v jiných sférách se ocitají v naprostém centru pozornosti.
Fantazii se meze nekladou
S kloboukem i bez něj, houby pronikají také do designu a módy. V obchodech jimi vídáme inspirované náušnice, kabelky, světelné lampy a další domácí dekorace. Houbovému umění jsou dokonce věnovány celé výstavy. I kosmetický průmysl voní po mechu! A ne, není to kdovíjaká nová móda. Ostatně, tyto živé organismy, které se dříve řadily k rostlinám, ale nakonec získaly vlastní skupinu a kategorii, se v péči o pleť využívají již celá staletí, a to zejména ve východních kulturách (1).
Tradice kráse chutná
Houby jsou prospěšné zevně i vnitřně. Při požití podporují vrozenou i adaptivní imunitu. Při lokální aplikaci pomáhají proti stárnutí pokožky, protože obsahují spoustu antioxidantů a protizánětlivých sloučenin. Mnoho druhů navíc patří mezi silné adaptogeny. To znamená, že obnovují homeostázu v těle i hormonální hladiny. Chrání tím pleť před vnějšími agresory a harmonizují její přirozený a zdravý základ (2).
Elixír, který svede divy
Že houby skutečně omlazují, to potvrdil třeba výzkum z roku 2016 (3). Vyplynulo z něj i to, že zároveň snižují závažnost kožních onemocnění, neutralizují volné radiály a upravují hyperpigmentaci. Rozsáhlý průzkum z roku 2019 zveřejněný v magazínu Molecules zase prokázal (4), že jejich beta-glukan uklidňuje podráždění, což může být užitečné pro jedince s citlivou pletí. V souvislosti s kosmetickými výhodami se asi nejvíce zmiňují houby chaga a reishi. Až někde narazíte na zkrášlující přípravek s jejich obsahem, budete mít o účincích jasno…
Zdroje: (1) www.vogue.com/article/fungi-mushrooms-fashion-inspiration-mycelium, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4684115/, (3) www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S092666901630396X, (4) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6479769/
Sledujte nás na sociálních sítích: