Jsou vaše oči napuchlé? Příčinou nemusí být jenom ponocování, ale i špatná manipulace s očním krémem. Nanášíte ho tak, jak byste měli?
Opuchlé oči nejsou kdovíjakou estetickou ozdobou. Přidávají totiž roky navíc a ke všemu bývají dost nekomfortní. Obvykle se přisuzují prohýřené noci a nedostatku spánku, ovšem celé je to trochu složitější. Proč?
Trochu geny, trochu vlastní vina
„Otoky vznikají tehdy, když ochabují struktury podporující oční víčka. Kůže se ztenčuje, svaly se uvolňují a tuk pozvolna sestupuje do spodního víčka. V této oblasti se v důsledku zadržování vody či zhoršené činnosti lymfy snáze hromadí přebytečné tekutiny,“ objasňuje vyhlášená newyorská dermatoložka Arielle Kauvar. „Za váčky pod očima můžeme poděkovat anatomii a genetické výbavě, ale jsou to naše každodenní návyky, které je výrazně zhoršují,“ dodává (1). O které přesně se jedná?
Sůl není vždycky nad zlato
Sodík se vyskytuje téměř ve všech potravinách, ať už přirozeně, nebo ve formě kuchyňské soli. Pokud ho je nadbytek, odskáče to kromě zdraví také vizáž (2). A netrvá to příliš dlouho. „Zvýšený příjem sodíku způsobuje zadržování tekutin a tím i otoky očních tkání. Samotný otok navíc opotřebovává pojivové tkáně,“ vysvětluje americká dermatoložka a zároveň vizážistka celebrit Renée Rouleau (3). Čím dalším si v tomhle směru ubližujete?
Krém jako nepřítel?
Není pochyb o tom, že oční krém má spoustu výhod. Zpomaluje třeba tvorbu vrásek, prodlužuje výdrž používaných líčidel a předchází tvorbě tmavých kruhů v podoční oblasti. To všechno platí ale pouze v případě, že s ním uživatel zachází správně (4). Nesmíme také ale zapomínat na dehydrataci a konzumaci alkoholu (5).
Zdroj: (1) www.byrdie.com/what-causes-puffy-eyes, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6153561/, (3) www.reneerouleau.com/pages/skin-types, (4) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5774901/, (5) www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0738081X10000489?via%3Dihub
Sledujte nás na sociálních sítích: