Jak micelární voda vlastně funguje a proč by se z obličeje měla smývat minerálkou? Asi byste měla znát i rizika, která se s ní pojí!
Micelární voda se stala hitem. Také naprosto změnila pohled na každodenní odličování i péči o pleť. Víte o ní ale všechno? A opravdu ji používáte tak, jak byste měla? To je otázka…
Trocha zásadních informací
Zmíněný kosmetický produkt byl vynalezen ve Francii na sklonku 80. let. Netrvalo dlouho a začal být velice oblíbený – zejména u žen, které milují vše jednoduché a nekomplikované. Jak vlastně funguje? Nejprve si ujasněme fakta.
Micela jako taková je kulovitá buňka, jež dokáže pohltit nečistoty. Protože má určitě vlastnosti rozpouštědla, dokáže poměrně rychle rozpustit oleje, vosky i líčidla. Funguje tedy podobně jako přípravek k úklidu určený k odstranění mastnoty. Ostatně, v micelárních vodách jsou obsaženy látky stejného původu jako v těchto čistidlech, ovšem oproti nim je jejich koncentrace pochopitelně minimální.
Praxe versus teorie
Hodně příslušnic něžného pohlaví se domnívá, že micelární voda nejenže smývá i voděodolný make-up, ale také otevírá póry a zpomaluje tvorbu vrásek. Je ale třeba si uvědomit, že jde výhradně o odličovadlo, ne pečující elixír mládí. Dermatologové navíc varují, že jeho dlouhodobé používání může narušit přirozený ochranný „film“ pokožky, protože spolu nečistotami i líčidly odstraňuje i kožní maz, který pleť potřebuje. V důsledku toho dochází k vysušování i tvorbě ekzémů a vyrážek, což v plné míře pociťují hlavně ženy s citlivou kůží. Problémem je pak i to, že řada uživatelek s tímto produktem nezachází správně. Člověk by se až divil, jaké chyby se tady dají „nasekat“!
Otázka finálního oplachu
Micelární voda totiž dobře funguje jen s vatovým tamponem, který micely váže zpět do svých vláken a nezanechává je na povrchu pleti. I když se ale budete sebevíce snažit, jejich část na obličeji tak jako tak zůstává. Proto je dobré na závěr opláchnout tvář ještě vodou, v ideálním případě destilovanou nebo minerální, radí kosmetičtí specialisté. Rovněž je třeba micelární vodu vybírat podle typu své pokožky, všechny totiž nejsou stejné.
Sledujte nás na sociálních sítích: