Všichni ho známe, ale kde se vlastně bere, a proč se jeho název začíná se začátkem každého léta objevovat ve všech kosmetických rubrikách? Beta-karoten je malý přírodní zázrak, který umí pečovat nejenom o naše zdraví, ale dokáže rozjasnit pokožku a dodává pleti krásnou barvu. Objevte kouzlo jeho účinků a zaručeně si tento vitamín zamilujete!
Beta-karoten patří do skupiny pigmentů zvaných karotenoidy a je hlavní složkou vitamínu A ve výživě člověka. Stejně jako vitamin A není beta-karoten rozpustný ve vodě, ale je v tucích, a i proto je výborné ho kombinovat ve stravě například s oleji v salátech (např. ze špenátu, který byl připraven bez tuku, se resorbuje pouze 6 % z celkového beta-karotenu, přidáme-li při kuchyňské úpravě tuk, zvýší se absorbce beta-karotenu až na 60 %). Nejbohatšími zdroji beta-karotenu jsou mrkev, meruňky, papája, mango, nektarinky, broskve, špenát, brokolice, hrách, kapusta, řeřicha. Karotenoidy se vyskytují také v živočišných materiálech, např. dávají zabarvení vaječnému žloutku, máslu nebo masu lososa.
Co beta-karoten umí?
Samotný beta-karoten je důležitý antioxidant, což znamená, že chrání náš organizmus před působením škodlivých volných radikálů. Ty poškozují tělesné buňky včetně těch kožních, boj proti radikálům je tak rozhodně přínosný, chceme-li mít i pokožku zdravou a v pořádku. Červeno-oranžový pigment beta-karotenu přitom pomáhá dodat pleti rozzářený vzhled s nádechem zlato-oranžové barvy, proto se často přidává beta-karoten také do opalovacích olejů, které potom odrážejí na slunci nádherné bronzové odstíny. Užívání je vhodné při klasickém opalování, ale také v soláriu, kdy působí jako přirozená ochrana proti poškození kůže před nadměrným slunečním i umělým zářením. Samotný vitamin A má v lidském organismu i mnoho dalších podstatných funkcí, například dobrý zrak. Jedním z prvních příznaků nedostatku může být dokonce šeroslepost, při úplném nedostatku potom hrozí dokonce částečná či úplná slepota.
V jídle, kapslích i kosmetice
Karotenoidy jsou látky, které se vyskytují převážně v ovoci a zelenině a dávají jim typické žluté a oranžové zabarvení. Dopřávat si můžete beta-karoten ve spoustě vynikajících jídel, nebo můžete zvolit rovnou formu pravidelného užívání v kapslích, kterých je na trhu k dispozici celá řada. Velmi efektivní je během léta i kosmetika doplněná o tento vitamín, protože jak už bylo zmíněno, přirozený pigment betakarotenu lehce obarví pleť a její vzhled je potom krásně tónovaný do opálených odstínů.
Pozor na předávkování
Při akutním předávkování beta-karotenem nám naštěstí nehrozí žádné závažné zdravotní komplikace (na rozdíl od předávkování vitamínem A). Dlouhodobé podávání vyšších dávek ale může vést k oranžovému zbarvení dlaní či plosek nohou. Tělo má beta karotenu až moc a ukládá si jej v rohové vrstvě kůže. Pokud se to stane, beta karoten vysadíme, dokud kůže nezíská zpět svou přirozenou barvu. „Beta-karoten lze samozřejmě v některých případech i předávkovat, proto je vhodné zhodnotit stravu, a případně probrat doporučenou denní dávku s lékařem. Znakem příliš velkého příjmu karotenoidů – tzv. karotenózy – je naoranžovělé zbarvení kůže, zejména na dlaních a na bělmu očí, může dělat dokem žloutenky. Běžně to sice nenastává, ale v dnešní době řada lidí upřednostňuje zdravá jídla a zeleninu, proto by u někoho tyto problémy nastat mohly,“ upřesňuje MUDr. Nina Koutná, dermatoložka.
Sledujte nás na sociálních sítích: